V Brně vybrali budoucí podobu Moravského náměstí

Brno - Vítězem architektonické soutěže na budoucí uspořádání parkové části Moravského náměstí v Brně se stala kancelář consequence forma. Porota složená z politiků a nezávislých odborníků ji vybrala z 20 došlých návrhů. Náměstí má mít v budoucnu dvě hlavní funkce - relaxační a také kulturní díky nově udělané centrální části, kde bude velká plocha pro různé akce. Městská část Brno-střed by chtěla, aby se rekonstrukce náměstí uskutečnila v roce 2018, řekl dnes na tiskové konferenci radní městské části Petr Bořecký (ANO).

Architekti navrhli nově uspořádání cest. Vstupy budou ze stejných stran jako dosud, přibuda však odpočinková okružní cesta kopírující starší výsadbu stromů. "Většinu vzrostlých stromů zachováme. Odstraníme menší stromky a keře, které nemají velkou hodnotu, a naopak ještě další stromy dosadíme," řekl Janica Šipulová z architektonické kanceláře. Zachovány budou ty nejcennější stromy tak, jak je určil dendrologický průzkum.

Uprostřed náměstí vznikne poměrně velká plocha, na které bude možné konat různá promítání, výstavy či divadelní představení a koncerty. Součástí budou také vodní prvky podobně jako před Janáčkovým divadlem. "Voda bude tryskat přímo z plochy," uvedl kolega Šipulové Martin Sládek.

V severní části náměstí bude stát kavárna orientovaná k jihu, bude tedy většinu dne osvícená sluncem. "Koncipovaná je tak, aby z ní byl výhled do parku a také na siluetu historického centra. V létě bude možné před ní umístit stolky," uvedl Sládek. U kavárny bude dětské hřiště s průlezkami.

Orientační cena za rekonstrukci je okolo 25 milionů korun, přesnou částku určí až projektová dokumentace, která by měla vzniknout příští rok. "V lednu si budou moct lidé prohlédnout všechny došlé návrhy v Místodržitelském paláci," doplnil Bořecký.

V zadání soutěže byla i podmínka, aby se nějak pracovalo s připomínkou Německého domu, který zde stával do konce druhé světové války. Architekti se s tím vypořádali symbolicky tak, že po domu zbylo prázdné místo, což je budoucí centrální část. "Ale asi by zde nějaká konkrétní připomínka minulosti být měla," míní Šipulová.

Velkoryse řešené Moravské náměstí vzniklo v 19. století po zbourání městského opevnění. Rekonstrukce se týká jen jeho části. Německý dům byl postaven v roce 1891 jako pohledové zakončení tehdy nově proražené ulice Rašínova. Současný název nese od roku 1990.
0 komentářů
přidat komentář

Související články