V Blansku začali s opravou další budovy zámeckého areálu

Vložil
ČTK
07.05.2021 14:25
Blansko

Blansko – Blansko začalo s opravou další části zámeckého areálu, konkrétně zchátralé budovy označované jako Zámek 3. Po rekonstrukci ji bude využívat Muzeum Blanenska a Základní umělecká škola Blansko. Práce by měly vyjít zhruba na 12,5 milionu korun, z toho několikamilionovou dotací by měl přispět Jihomoravský kraj. Radnice to uvedla na svém webu.


Dělníci už odstranili střešní krytinu a krovy, z objektu zůstalo v podstatě jen obvodové zdivo. Nový krov budovy výškově dorovná sousední objekty. S nimi ji propojí přímé vchody. Fasáda bude ladit s už opravenými stavbami předzámčí i s vlastní budovou zámku.

"Část objektu bude využívat Základní umělecká škola Blansko jako keramické dílny a výtvarné ateliéry. Muzeum Blanenska bude mít v budově nové depozitáře, ze zámku se sem přestěhuje také administrativní zázemí," uvedla vedoucí odboru správy a rozvoje města Petra Skotáková.

Odborní pracovníci Muzea Blanenska se už loni nastěhovali také do sousední budovy Zámek 2. Využívají ji pro konzervátorské a restaurátorské dílny a depozitáře. V samotném zámku se tak podařilo uvolnit prostory, které muzeum využije k výstavám a expozicím.

"Pokračuje trend, na kterém jsme se s vedením Muzea Blanenska domluvili již před několika lety – aby byla vlastní budova zámku věnovaná pouze expozicím a provozní prostory, odborná pracoviště i zázemí vedení byly přesunuty do jiných prostor," uvedl vedoucí krajského odboru kultury a památkové péče Petr Fedor.

Část investice by měl zaplatit Jihomoravský kraj. "Z úrovně kraje rádi podpoříme aktivity, ve kterých se s městem protínáme. Na projekt na rekonstrukci Zámku 3 proto budeme hledat prostředky a já pevně věřím, že se nám je podaří zajistit. O konkrétních částkách bychom se měli bavit v polovině roku, kdy by se mělo rozhodovat o daňových přebytcích,“ uvedl krajský radní pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch František Lukl (STAN).

Městu se v minulosti už podařilo opravit budovu zámku včetně nádvoří a část předzámčí. Loni skončila oprava sousedního objektu Zámek 2.
0 komentářů
přidat komentář