Ústí nad Labem bude mít městského architekta

Zdroj
Radka Fialová
Vložil
ČTK
19.10.2012 18:05
Ústí nad Labem

Ústí nad Labem - Ústí nad Labem bude mít po letech hlavního architekta. Radní si od toho slibují, že přijde s vlastní vizí tváře krajského města, najde novou náplň pro vybrané lokality či pomůže určit podmínky pro stavitele. Architekt bude pracovníkem nového odboru rozvoje, jenž vznikne sloučením tří nynějších odborů. Novinářům to dnes řekl radní Pavel Dlouhý.
    
Vedení města v minulosti kritizovala veřejnost odborná i laická za to, jak k urbanismu přistupuje. Vzniklo i několik petic, které měly zabránit stavbě vybraných objektů. "Jsem rád, že tu bude osobnost, která nám bude v tomto směru pomáhat," řekl Dlouhý.
     Hlavní architekt bude zaměstnancem úřadu, nemusí být však na plný úvazek. "Chceme najít někoho významného s rozhledem a vizí, jak se bude město rozvíjet," uvedl radní. "Mohl by nám například pomoci oživit institut architektonické soutěže, která by se dala použít kupříkladu na střed města. Hlídal by ale i detaily, jako je stavba dva metry vysokého plotu v nových čtvrtích či šmoulově modrá omítka paneláku," dodal Dlouhý.
     Architekt Matěj Páral, jenž je mimo jiné jedním z tvůrců internetových stránek www.usti-aussig.net, věnovaných architektuře v Ústí nad Labem, ČTK řekl, že krok města je velkým posunem kupředu. "Určitě je to velká změna v postoji k tomu, co ve městě vzniká, ale může to být dvousečné, pokud se podaří vybrat nějakou zajímavou osobnost, tak dobré, nebo naopak velmi špatné," uvedl.
     Město vypíše na pozici výběrové řízení stejně jako na funkci vedoucího nově vzniklého odboru rozvoje. Sloučením odboru investic, strategického rozvoje a územního plánu ušetří úřad pět pracovních míst a dva až tři miliony korun ročně. "Důvody sloučení jsou hlavně praktické, protože objem investic klesá a dotační tituly končí, navíc byly problémy na těchto úsecích, výtky měli lidé třeba ke zpracování územního plánu," řekl Dlouhý.
     V roce 2010 byl objem investic 840 milionů korun, o  rok později 256 milionů korun a letos je to 53 milionů korun. Podle primátora Víta Mandíka je pravděpodobné, že objem investic bude dále klesat. Připomněl, že město si navíc musí poradit s dluhem ve výši 1,6 miliardy korun.
0 komentářů
přidat komentář

Související články