Tramvajová vozovna v Pisárkách projde proměnou za 390 milionů

Vložil
ČTK
28.12.2017 12:05
Brno - Brněnský dopravní podnik chystá příští rok proměnu pisárecké tramvajové vozovny za 390 milionů korun. Práce mají být hotové v roce 2020. Nejstarší brněnská vozovna bude mít novou halu pro denní očistu a ošetření tramvají, zastřeší se část kolejí a postaví se myčka, řekla ČTK mluvčí Barbora Lukšová. Cílem je zjednodušit každodenní manipulaci s vozidly a vylepšit zázemí pro dělníky.


Hala bude stát v části vozovny poblíž tratě mezi Mendlovým náměstím a zastávkou Pisárky a bude se do ní vjíždět směrem od výstaviště. "Na nepříliš vhodné pracovní podmínky se upozorňovalo při jarních prověrkách bezpečnosti a ochrany zdraví při práci," uvedla Lukšová. Hala bude vybavená moderními technologiemi pro denní údržbu, které zároveň umožní péči o tramvaje zrychlit po večerním příjezdu do vozovny. Dělníci zde také budou mít nové technologické zázemí pro kontrolu elektrické výzbroje na střeše a pro diagnostiku kol a soukolí.

Koleje se zastřeší mezi již existující a novou halou. "Ve staré hale se zruší také kanál na jedné koleji a místo něj vznikne myčka," uvedla Lukšová.

Modernizaci vozovny zahájil dopravní podnik loni, kdy rozšířil kolejiště pro odstavení tramvají. V plánu je v budoucích letech ještě třetí etapa, která počítá s novou smyčkou, novým kolejištěm směrem k areálu veletrhů a také se stavbou lanovky do bohunického kampusu.

Pisárecká vozovna vznikla již v roce 1870, rok po zahájení provozu koňky. Sloužila jako sklad krmiva a ustájení pro koně. První přestavby se dočkala v polovině 80. let 19. století, když v Brně začala jezdit parní tramvaj, od roku 1900 zde našly místo elektrické tramvaje. Současná podoba je z velké části poválečná.
0 komentářů
přidat komentář

Související články