Stropnický: Pomník Radeckého na Malostranské náměstí nevrátíme

Vložil
ČTK
16.09.2015 17:55
Praha

Praha - Pomník maršála Radeckého se na pražském Malostranském náměstí pravděpodobně neobnoví. Vrátit by se na náměstí ale mohla kašna. Novinářům to dnes řekl náměstek primátorky Matěj Stropnický (SZ). Začátek rekonstrukce město plánuje na rok 2017. V témže roce by měla být ukončena smlouva s nájemcem parkoviště, které zde je nyní. Budoucí revitalizace Malostranského náměstí vyjde na 100 milionů korun.

    "Já si myslím, že návraty habsburských pomníků do veřejného prostoru nejsou úplně na místě. Vzhledem k tomu, jak je rekonstrukce naplánována, tak my bychom jako hlavní město ke 100. výročí vzniku republiky přispěli k oslavě habsburské monarchie, což si nemyslím, že by bylo nejlepší," řekl Stropnický.
    Rakouský maršál Jan Radecký z Radče byl český šlechtic a je považován za jednoho z nejlepších vojevůdců 19. století. Maršálův pomník od profesora Christiana Rubena a sochařů Josefa a Emanuela Maxových byl na Malostranském náměstí odhalen v roce 1858. Stál zde až 1919. Od té doby je cenné sousoší v Lapidáriu Národního muzea. O jeho návrat na Malostranské náměstí usiluje již několik let Spolek Radecký Praha.
    Stavební povolení na úpravy náměstí chce mít město v roce 2017, samotnou rekonstrukci chce zahájit v druhé polovině roku 2017. V jejich rámci budou zredukovány obrubníky, přesunou se podzemní kontejnery na tříděný odpad a vyměněny budou lavičky a koše. Město ještě promyslí umístění uměleckých děl na náměstí. Konat se tu mají v budoucnu koncerty a další kulturní akce. Navrátit by se na náměstí mohla malostranská fontána a je třeba zvážit umístění dalších stromů, nyní je tu pouze jeden platan, uvedl Stropnický.
    Z náměstí rovněž zmizí parkoviště. "V rámci obnovy se bude počítat se zklidněním dopravy, ale to bude postupné a bude souviset s dalšími úpravami v okolí. Návrh je ale variabilní, návrh může absorbovat různé varianty. To, že tam nějaké zklidnění musí nastat, to je evidentní," řekla architekta Pavla Melková z Institutu plánování a rozvoje.
    Vypsáním architektonické soutěže město loni reagovalo na tlak lidí, kterým se současný vzhled náměstí nelíbí. Nesouhlasí hlavně s tím, že starobylé místo pod Pražským hradem s dominantou chrámu svatého Mikuláše slouží jako parkoviště, mimo jiné pro nedaleké budovy Parlamentu. Místní obyvatelé dokonce kvůli tomu sepsali petici, pod kterou sebrali 5000 podpisů.
33 komentářů
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
pomnik
ja
22.09.15 05:13
Radecký a Denis
ferdos
22.09.15 05:54
Stropnický....
Matyáš Sedlák
23.09.15 09:44
Franta Sauer
PetrVel
24.09.15 02:29
Franta Sauer byl bohém
Dr.Lusciniol
15.05.19 10:23
zobrazit všechny komentáře

Související články