Radeckého pomník zdobil Malostranské náměstí přes 60 let

Vložil
ČTK
15.05.2024 07:45
Praha

Praha - Pomník rakouského maršála Jana Josefa Václava hraběte Radeckého z Radče zdobil pražské Malostranské náměstí více než 60 let, po rozpadu monarchie ale připomínka věrného služebníka Habsburků začala vadit. Už krátce po 28. říjnu 1918 pražští hasiči bronzový pomník zahalili a 16. května 1919 se začalo s jeho demontáží. Ještě nějakou dobu ale zůstal na svém místě stát vysoký žulový podstavec, který zmizel teprve během roku 1921.


Odhalení pomníku, který ztvárňoval Radeckého neseného na štítě jeho věrnými vojáky, bylo přitom nebývale slavnostním okamžikem. Dílo sochařů Christiana Rubena a Josefa a Emanuela Maxových, odlité prý z děl ukořistěných nepříteli, odhalil v listopadu 1858 - deset měsíců po maršálové úmrtí - sám císař František Josef I. Pomník stál v místech dnešní tramvajové trati a Radecký na něm s praporem v ruce hleděl směrem od dnešního sídla Poslanecké sněmovny k Mostecké ulici.

Necelých deset let poté, co ze spodní části Malostranského náměstí zmizel Radecký, zde v říjnu roku 1928 - jen o pár metrů vedle - odhalili pomník francouzského bohemisty Ernesta Denise. Ten ale vydržel na místě jen 12 let, než muž symbolizující vznik Československa musel za německé okupace zmizet. Denisovu sochu ovšem čekal mnohem horší osud, než tu Radeckého, která je dodnes k vidění v Lapidáriu Národního muzea na Výstavišti. Bronzového vědce sedícího v lenošce rozřezali a kov skončil ve sběru.

Zatímco francouzský bohemista se návratu na Malostranské náměstí - byť ve skromnější formě - dočkal v roce 2003, kdy odhalili Denisovu bustu a pamětní desku, o možném znovuvystavění Radeckého pomníku se jen hovoří. Spolek Radecký Praha už dlouhá léta navrhuje umístit na náměstí kopii sousoší, vytvořenou podle originálu. Loni na jaře pak náměstek pražského primátora Jiří Pospíšil (TOP 09) řekl, že chce prosadit, aby se na Malostranské náměstí socha maršála Radeckého vrátila při jeho plánované rekonstrukci. Ta ale ještě nezačala.
0 komentářů
přidat komentář

Související články