Soutěž o nejlépe opravenou památku jižní Moravy vyhrála Švýcárna

Zdroj
Vladimír Klepáč
Vložil
ČTK
01.03.2010 20:50
Adamov (Blanensko) - Soutěž o nejlépe opravenou památku jižní Moravy v loňském roce vyhrála Švýcárna u Adamova. Jde o objekt postavený v roce 1850 ve švýcarském horském stylu, který kdysi sloužil jako železité lázně s restaurací. Nyní z něj organizace Brontosaurus vytváří ekologické centrum. O nejlépe opravené památce rozhodla hlasováním veřejnost. Výsledky jsou na internetových stránkách Jihomoravského kraje.

    Švýcárna je svojí architekturou nepřehlédnutelná. Zahrála si proto již i v několika filmech. Budova byla léta majetkem Socialistického svazu mládeže (SSM) a po roce 1989 se o ni vedly dlouhé právní spory. Objekt je součástí hutnického areálu Stará huť, který je nejstarší technickou památkou na Moravě.
    Brontosaurus se snaží přeměnit Švýcárnu v moderní ekocentrum s učebnami, čajovnovou, klubovnami a kvalitními ubytovacími kapacitami, sloužícími mimo jiné pro pořádání škol v přírodě. Ekologové chtějí v budově zachovat také tradiční restauraci. Za prvenství získají dar 150.000 korun. Použijí je patrně na opravu seníku, z něhož vznikne učebna.
    Na ocenění nejlépe opravená památka bylo navrženo 30 objektů a výtvarných děl. Švýcárna získala 2241 hlasů a s převahou tím zvítězila. Nejlépe obnovenou památkou z výtvarných děl, jejíž majitel dostane 50.000 korun je zrestaurovaná socha svatého Jana Nepomuckého z Jedovnic. Peníze obdrží městys.
    Loni získal hlavní cenu zámek v Letovicích na Blanensku, který se podařilo jeho majiteli opravit doslova z ruiny. Za vítěznou částku vznikl na zámku svatební apartmán.
1 komentář
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
velmi hezký dům
Eva
02.03.10 08:10
zobrazit všechny komentáře

Související články