Ředitel NK: Cena stavby se ještě bude měnit

Zdroj
Markéta Horešovská
Vložil
ČTK
05.03.2007 17:55
Praha

Praha - Národní knihovna o několik měsíců upravuje termín, do kterého by měla být pro první návštěvníky otevřena nová budova Národní knihovny v Praze na Letné. Počítá s rezervou i s nutnou dobou na přestěhování mnoha knih. "Hrubá stavba by měla být hotová do konce roku 2010 a v létě či na podzim dalšího roku bychom chtěli otevírat," řekl dnes ČTK ředitel Národní knihovny Vlastimil Ježek. Měnit se možná bude i cena stavby, podle propočtů z roku 2004 to měly být dvě miliardy korun.

    "Vítězný projekt je třeba ještě přesně ocenit. Propočty z roku 2004 byly na určitý počet kubických metrů, nevěděli jsme, jaký tvar bude mít," uvedl Ježek. Není tedy zřejmé, zda se suma zvýší či sníží. Velká část stavby je umístěna pod zemí. Studio Future Systems kromě odměny 160.000 eur (přibližně 4,5 milionu korun) za první místo v soutěži dostalo možnost připravit i projektovou dokumentaci.
    Dvě původně avizované miliardy mají zatím slíbený zdroj ve zrušeném Fondu národního majetku a s ním souvisejícím vládním programu péče o takzvaný národní kulturní poklad. Vláda se loni v létě usnesla, že do pěti národních kulturních institucí poteče mezi lety 2006 a 2014 přes deset miliard korun, v nich by měly být i peníze pro Národní knihovnu či na rekonstrukci Národního muzea.
    Na programu se mají podílet výnosy ze zrušeného fondu a státní rozpočet. Letos do něj jdou přes rozpočet MK 593 miliony korun z fondu a stát zatím nepřispívá. Příští rok by to mělo být 643 milionů z fondu a ze státního rozpočtu již 134 miliony korun. V  roce 2009 ale je příspěvek ze zrušeného fondu již jen 346 milionů a od státu 976 milionů korun; tento trend pokračuje, příspěvky z fondu končí v roce 2011 na 106 milionech a od státu v roce 2014 na 1,2 miliardy korun.
    "Protože Jan Kaplický nežije v České republice, musí se na přípravu projektové dokumentace spojit s českou projekční kanceláří," uvedl Ježek. Tato fáze příprav podle něj zabere čtyři až šest týdnů. Projektová příprava slouží jako podklad pro územní rozhodování, které by mělo trvat dva až tři měsíce. Na základě projektové dokumentace se bude vydávat stavební povolení i vypisovat výběrové řízení na generálního dodavatele stavby.
    K vydání stavebního povolení se vyjadřuje mimo jiné magistrátní odbor památkové péče - v porotě pro výběr projektu zasedal namísto primátora ředitel tohoto odboru Jan Kněžínek a hlasoval pro Kaplického. Magistrátní památkáři si někdy vyžádají stanovisko Národního památkové ústavu (NPÚ); podle památkového zákona však pro ně není závazné. V Praze se oba pohledy liší velmi často.
    Ježek věří, že po získání stavebního povolení by se koncem roku 2008 mohla začít hloubit jáma pro knihovnu, respektive pro její podstatnou část, sklad pro deset milionů knih. Ten Kaplický umístil pod zem a ulehčil tak co do objemu stavby její nadzemní části.
    Ježek je velmi spokojen s kladnými ohlasy, které podoba projektu vyvolala mezi reprezentanty města i ministerstva kultury.
    Pražský primátor Pavel Bém označil návrh jako odvážný, překvapivý, originální, energeticky úsporný a jistě i  kontroverzní. "Teď přijdou ke slovu konzervativní památkáři a začne živé představení o budoucnosti moderní architektury v Praze," řekl ČTK.
    Ředitel NPÚ se teprve v úterý vrátí ze zahraničí. Josef Štulc, prezident české sekce Mezinárodní rady památek a sídel v tisku uvedl, že Kaplického stavby nezapadají do tuzemské kulturní tradice.
1 komentář
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
neodpustím i malou poznámku -
ondrejcisler
05.03.07 11:12
zobrazit všechny komentáře