Radnice chce v ostravské lokalitě Bedřiška bydlení pro mladé

Zdroj
Martina Helánová
Vložil
ČTK
08.02.2018 15:20
Ostrava

Ostrava - Ostravský městský obvod Mariánské Hory a Hulváky zvažuje proměnu osady Bedřiška, která patří k tzv. vyloučeným lokalitám ve městě. Kolonii se starými dřevenými domky chce obvod přebudovat na rezidenční bydlení s domy pro mladé rodiny. Nejprve ale musí vyřešit bydlení současných nájemníků, řekl dnes ČTK místostarosta Patrik Hujdus (Nezávislí).

Ve zhruba dvaceti domech v osadě žije několik starousedlíků a také několik převážně romských rodin, které se tam postupně nastěhovaly. Lokalita v minulosti nechvalně proslula nejen žhářským útokem na domek Romů, ale kritice musela před lety čelit i  starostka obvodu Liana Janáčková (Nezávislí), a to kvůli údajným rasistickým výrokům.

Hujdus řekl, že nájemníkům, kteří mají dluh na nájemném, bude ukončena nájemní smlouva. "Smlouvy na dobu určitou přestaneme obnovovat a řešení chceme najít i pro ostatní nájemníky a obyvatele," uvedl. Radnice neplánuje obyvatele stěhovat do obecních bytů, ale o možnostech pronájmů chce jednat s dalšími vlastníky nemovitostí. "Počítáme s tím, že budeme řešit různé způsoby pomoci, ať už se jedná o úhradu kaucí, případně další spoluúčast. Současně jsme si vědomi, že celý proces bude trvat déle než rok," řekla starostka Janáčková. Podle ní obvod v současnosti nemá žádný konkrétní developerský projekt, ani s nikým nejedná. "Jestli bude výstavba v rukou soukromníka, nebo města, je v tuto chvíli otevřená otázka. Umím si představit obě varianty, nebo jejich kombinaci," uvedla.

Podle místostarosty Hujduse byly tzv. finské domky postaveny před 70 lety. "A už tenkrát jejich stavitelé počítali s tím, že nebudou mít významně dlouhou životnost. V současné době již přesluhují a nedosahují dnešních standardních požadavků na bydlení. Skladba nájemníků odpovídá charakteru těch domů," uvedla Janáčková. Podle ní je lokalita dlouhodobě problematická a někteří nájemníci si bez povolení na pozemcích v okolí domů vystavěli nejrůznější přístřešky a další stavby. Do osady podle tvrzení starostky bývá přivážen i stavební odpad, třeba stará okna, kterými pak obyvatelé lokality údajně topí.

Místostarosta řekl, že by v místě mohli najít bydlení mladé rodiny či třeba senioři. "Aby se do lokality nenastěhovali nepřizpůsobiví a sociálně slabí občané, vykoupila mariánskohorská radnice budovu po bývalé ubytovně. V tuto chvíli je prázdná a vedení obvodu jedná o jejím možném využití v  budoucnu," dodal Hujdus.

0 komentářů
přidat komentář

Související články