Ostrava chystá proměnu obytné kolonie Bedřiška

Vložil
ČTK
11.09.2020 10:15
Ostrava

Hulváky

Ostrava – Ostrava chystá proměnu obytné kolonie Bedřiška v městské části Mariánské Hory a Hulváky, která je považovaná za vyloučenou lokalitu. Kromě zachování části stávajících finských domků, v nichž by i nadále zůstali žít nynější obyvatelé, by se lokalita měla rozšířit o další bydlení a zázemí. Do budoucna se počítá, že by v ní žilo až 540 obyvatel. Novinářům to dnes řekl primátor Tomáš Macura (ANO).


Město má nyní k dispozici urbanistickou studii, která navrhuje další způsob rozvoje území. Jeho proměna by měla být rozdělena do několika etap a město předpokládá, že komplexní dokončení potrvá deset a více let. První práce by ale mohly začít už v následujícím roce.

Radnice obvodu původně zamýšlela lokalitu proměnit na kvalitnější bydlení a chtěla ji nabídnout investorům. Počítala s vystěhováním stávajících nájemníků, proti čemuž se zvedla vlna odporu a do řešení situace se vložilo město.

"Chceme využít energie místní komunity a té práce, kterou už tam provedli k tomu, abychom jim dali nějakou příležitost pro budoucí hodnotný život na tom místě," uvedl Macura. Podle něj jde navíc z hlediska umístění o velmi perspektivní lokalitu, protože je v blízkosti přírody.

Vzniklá studie navrhuje, které objekty bude možné zachovat, jaké budou muset být nahrazeny a kde může vzniknout zcela nová zástavba. Charakter navrhovaných nových domů je odvozen z prvků architektury finských domků. Počítá se také s odstraněním bariér v pohybu lidí a lepším propojením lokality s okolím. Nově by v kolonii mohl přibýt obchod a restaurace. Studie řeší i vzhled veřejných prostranství, detail ulic a nových náměstí či doplnění zeleně.

"Máme urbanistickou studii, která říká, jak se v tom území chovat. Jedním z prvních kroků v této chvíli je to, že se připravuje právní model vzniku sociálního družstva," uvedla náměstkyně primátora Zuzana Bajgarová (ANO). Pod tímto družstvem by zatím mohli fungovat stávající nájemníci. Jeho prostřednictvím by mohli začít s opravami stávajících domů, které by z části mohli financovat sami, ale třeba i s pomocí dotací. Město předpokládá, že sociální družstvo by mohlo vzniknout na jaře příštího roku.

"Kromě toho zadáme projektovou dokumentaci na první etapu, která se bude především zakládat na technické a dopravní infrastruktuře v daném území," uvedla Bajgarová. Město očekává, že nové domy by se v místě mohly začít budovat do tří let. Kromě peněz z městského rozpočtu by město chtělo na proměnu lokality získat dotační peníze nebo přizvat ke spolupráci soukromý sektor.

Počítá se s tím, že první etapa bude stát zhruba 100 milionů korun. Město si navíc nechává zpracovat i sociální studii, která by měla ukázat, jaká by byla optimální struktura obyvatel v lokalitě, kde nyní žije 58 lidí.
0 komentářů
přidat komentář

Související články