Protiatomový kryt Denis pod Petrovem se lidem otevře od přelomu května a června

Vložil
ČTK
20.05.2021 07:40

Brno - K atrakcím oblíbeného brněnského podzemí se brzy přidá i protiatomový kryt Denis. Turistické informační centrum TIC Brno jej dostalo do správy od města a lidem jej zpřístupní ve stavu, v jakém byl před lety uzavřen, aby si dokázali představit, jaké by to bylo trávit tam dny. Na návštěvníky má zapůsobit svou chladnou a autentickou atmosférou. Prohlídky jsou v plánu od přelomu května a června, záleží i na epidemických opatření, řekla dnes ČTK mluvčí TIC Adéla Nováková.


Při komentované prohlídce trvající zhruba 50 minut si návštěvníci prohlédnou elektrocentrálu, strojovnu, filtrační komoru či místnost s dvěma studnami a čerpadlem. "Strojovny jsou tady tři. Sloužily k tomu, aby čistily vzduch a rozháněly ho do celého areálu. Jsou tady i přístroje, které měly za úkol zjišťovat vnitřní a vnější tlak, aby bylo prostředí příjemné pro přežití," popsal odborník na brněnské podzemí Aleš Svoboda.

Lidé se při návštěvě také dozví, který vchod sloužil v případě atomového náletu. "Tudy by procházeli kontaminovaná lidé, kteří se díky masce zachránili, a procházeli by přes sprchy, kde se svlečou, očistí a dostanou nové oblečení a mohou se zařadit mezi ukrývané. Blízko tomuto vchodu jsou i bariéry, které by v případě spadnutí bomby ke vchodu tlak roztříštily," dodal Svoboda.

Bludiště o délce skoro kilometru podzemních chodeb se nachází ve skále pod Petrovem. Kryt byl do masivu hlouben ve třech etapách mezi lety 1946 až 1955. Chodby jsou místy až 35 metrů pod zemí. Z rohu Nádražní a Husovy ulice do něj vedou tři vchody. Nouzové východy pak ústí do Kapucínských zahrad a jeden přímo do sklepení Kapucínského kláštera. V chodbách by se při krizové situaci ukrylo až 3000 lidí, prostor však pro tento účel nikdy využit nebyl. Jeho chodby dosud slouží jako depozitář části kamenných prvků ze zničené Královské kaple, která kdysi stála na rohu Veselé ulice a Dominikánského náměstí.

V loňském roce vzbudily velký zájem nově otevřené vodojemy na Žlutém kopci, které jsou přirovnávány k podzemní katedrále. O něco menší než Denis, ale již několik let přístupný, je bunkr 10-Z, který měl sloužit k úkrytu vedení města a kraje. Další novinkou, kterou TIC BRNO připravuje ke konci roku, je nová interaktivní expozice v Mincmistrovském sklepě.
0 komentářů
přidat komentář

Související články