Proměna prostoru u kostela sv. Ducha v Ostravě by mohla začít v roce 2026

Vložil
ČTK
09.04.2024 20:30
Ostrava

Atelier Štěpán
M2AU

Ostrava – Ostrava by v roce 2026 chtěla začít s proměnou prostoru před kostelem sv. Ducha v Ostravě-Zábřehu. Projekt se nyní připravuje a město dokončení přestavby předpokládá v roce 2027. Novinářům to dnes sdělila mluvčí magistrátu Gabriela Pokorná. Nyní nevzhlednou plochu ve špatném technickém stavu má nahradit prostor pro setkávání i komunitní aktivity.

Projekt vychází ze studie zpracované brněnským ateliérem m2au, který v roce 2022 zvítězil v architektonické soutěži. "Plocha před kostelem sv. Ducha si proměnu prostoru zaslouží. Dosavadní stav je pro tuto část města téměř ostudou. Zároveň rozumím obavám místních obyvatel a návštěvníků kostela a nákupního centra z nedostatku parkovacích míst, pokud by došlo ke zrušení stávajícího parkoviště před kostelem," uvedla náměstkyně primátora Hana Tichánková (ANO).

Dodala, že projekt se proto proti původnímu návrhu upravil tak, aby zachovával i parkovací místa. "Snažili jsme se najít řešení, které by vyhovovalo všem stranám. Vzniknou tak nová parkovací místa, která ovšem nebudou již dominantou celého prostoru před kostelem, jen jej vhodně doplní. Centrem tak jako v původním návrhu zůstává velkorysé a vkusné veřejné prostranství s vodním prvkem, stromy a plochou, kterou budou moci místní obyvatelé využít k setkávání a odpočinku,“ doplnila Tichánková.

Proměna lokality sice bude znamenat zrušení nynějšího placeného parkoviště před kostelem, ale studie předpokládá vznik nového parkoviště s 35 parkovacími místy vedle Mateřské školy Volgogradská. Další možnost parkování bude podle mluvčí vedle kostela a podél ulice Kotlářova.

"Dále studie navrhuje nad rámec zadání z architektonické soutěže i budoucí napojení ulice Kotlářova na ulici Výškovickou v obou směrech a její vyústění do ulice Patrice Lumumby. Z ulice Kosmonautů bude současně možné odbočit doleva na ulici Výškovickou, čímž se celá lokalita stane dostupnou téměř ve všech směrech," uvedla mluvčí.

Dominantou upravovaného území je římskokatolický kostel sv. Ducha, který byl postaven podle návrhu brněnského architekta Marka Štěpána, otevřel se v roce 2007. Okolí kostela a blízkého obchodního centra Kotva patří k významným místům nejlidnatějšího ostravského obvodu Jih. Veřejné prostranství před nákupním centrem Kotva se upravovalo předloni. Jsou tam nové chodníky, cykostezky i mobiliář. V minulosti se renovovalo i nedaleké kino Luna a jeho okolí i s přilehlým parkem.
0 komentářů
přidat komentář

Související články