Okolí kostela sv. Ducha v Ostravě čeká v příštích letech proměna

Ostrava – Okolí kostela sv. Ducha v Ostravě-Zábřehu čeká v příštích letech proměna. Městský ateliér prostorového plánování a architektury (MAPPA) připravil soutěž o návrh na úpravu tohoto místa. Nevzhledné parkoviště u kostela by měl nahradit prostor pro relaxaci i příležitostné komunitní aktivity. Novinářům to sdělila mluvčí MAPPA Zuzana Kotyzová.

"Úkolem soutěžících je navrhnout celkovou úpravu tohoto veřejného prostranství s přihlédnutím nejen ke kostelu sv. Ducha, ale také k okolním objektům – kinu Luna, obchodnímu centru Kotva, přilehlé mateřské škole a sídlištní zástavbě. Zohlednit musí také možnou dostavbu fary, která byla součástí původního návrhu kostela. Záměrem města a městského obvodu je, aby zde v příštích letech vznikl příjemný prostor, který propojí důležitá prostranství v okolí a bude sloužit pro každodenní trávení času i jako místo k setkávání a pořádání komunitních aktivit," uvedla Kotyzová.

Soutěž je vyhlášena jako urbanisticko-krajinářská. Zájemci o účast mohou do 3. června posílat své přihlášky, na jejichž základě porota vybere soutěžní týmy, které budou moci své návrhy zpracovávat do konce září. Samotné výsledky soutěže by měly být známy do konce roku.

"Kostel na sídlišti i těsný kontakt duchovního a světského, kdy se zde nachází také restaurace a diskotéka, lze obecně považovat za zajímavá témata k řešení, přičemž v našem případě tvoří základ soutěžního zadání. Věřím, že zadání v podobě této výzvy, spojené s motivačními cenami a odměnami i dostatečným časem na zpracování návrhu, zaujme řadu soutěžních týmů," uvedl ředitel MAPPA a architekt Ondřej Vysloužil. Návrhy bude posuzovat porota a mezi přizvanými odborníky bude také autor návrhu kostela, architekt Marek Štěpán. V novodobé historii Ostravy jde o jedenáctou architektonickou soutěž, které město vyhlašuje u proměn významných prostranství a budov.

Římskokatolický kostel sv. Ducha se otevřel v roce 2007. Okolí kostela a blízkého obchodního centra Kotva patří k významným místům nejlidnatějšího ostravského obvodu Jih. Oblast v minulosti podstoupila řadu úprav, rekonstruováno bylo kino Luna i jeho okolí, v místě se upravovala i tramvajová trať a v současnosti se revitalizuje rovněž prostor před nákupním centrem Kotva. "Úprava okolí kostela naváže na tyto projekty, a vyřeší tak poslední část území, která dosud zůstávala v nevyhovujícím stavu," doplnila Kotyzová. Proměna prostranství by mohla začít nejpozději do tří let, náklady se odhadují na zhruba 150 milionů korun bez DPH.
0 komentářů
přidat komentář

Související články