Pražský magistrát dá 171,5 milionu korun na byty městských částí

Vložil
ČTK
05.01.2018 08:20
Praha - Pražský magistrát schválil dotace sedmi projektů městských částí, zaměřených na budování nových bytů pro dostupné bydlení. Peníze jdou ze zvláštního fondu, zatím jde o 171,5 milionu korun. ČTK to dnes sdělil radní pro zdravotnictví a bydlení Radek Lacko (ANO). Kromě toho Praha hodlá z fondu, kde jsou nyní více než tři miliardy korun, financovat budování vlastních bytových domů.


Radnice chtějí nově získané byty nejčastěji nabídnout seniorům či lidem v tíživé životní situaci. "Jde zatím o 118 bytů, což rozhodně není číslo konečné. Proces rekonstrukcí je v běhu, některé byty jsou již úspěšně předány a obývány," řekl ČTK radní k dotacím městským částem.

Například Praha 8 loni z dotace 20 milionů korun zrekonstruovala 43 bytů. Magistrát přispěl rovněž Praze 12, která opravuje objekt v ulici Modřanská, kde vznikne 22 malometrážních bytů. V Satalicích chce Praha 9 přeměnit na byty bývalý statek.

Praha 15 dostane 35 milionů na nový bytový dům v Hostivaři a modernizaci a rozšíření stávajících rezidenčních objektů. V Horních Počernicích plánují rozšíření domu s pečovatelskou službou a Praha 7 dostane 37 milionů na rekonstrukci chátrajícího domu na Letné.

Nové bydlení plánuje i magistrát. Letos by měl začít se třemi projekty, které nabídnou zhruba tisícovku bytů. Jde o bytové domy na Černém Mostě, v Dolních Počernicích a o přestavbu objektu bývalého hotelu Opatov na Jižním Městě. Projekty vyjdou na zhruba 2,2 miliardy korun. Kromě toho magistrát před časem vybral 12 pozemků, které jsou vhodné pro podobné projekty.

Magistrát spravuje téměř 9000 bytů, dalších zhruba 26.000 mají ve správě městské části. Na základě schválených privatizací magistrát ještě počítá s odprodejem zhruba tisícovky bytů. Další už se podle vedení města prodávat nebudou a Praha chce bytový fond rozšiřovat, stejně jako většina radnic. Podle předloňské analýzy KPMG po roce 1991 přešlo do vlastnictví Prahy 194.000 bytů, fond tedy od té doby klesl na zhruba 18 procent výchozího stavu.
0 komentářů
přidat komentář

Související články