Praha vytipuje pozemky pro byty, zpracuje i plán brownfieldů

Vložil
ČTK
28.01.2019 14:10
Praha

Praha - Městský Institut plánování a rozvoje (IPR) zpracuje seznam městských pozemků, které jsou do budoucna vhodné pro bytovou výstavbu. Dnes o tom rozhodli pražští radní. Zároveň schválili, že IPR vytvoří přehled pražských brownfieldů s plány jejich rozvoje v dalších třech až pěti letech. První náměstek primátora Petr Hlaváček (za Spojené síly pro Prahu) uvedl, že s využitím těchto materiálů chce nové vedení magistrátu do prázdnin představit strategii rozvoje metropole.


V případě pozemků pro byty už jedna analýza v minulosti vznikla, podle radního pro bydlení Adama Zábranského (Piráti) by však nová měla zahrnovat více parcel. "Tehdy bylo zadáno vytipovat pozemky pro sociální bydlení, takže spíše menší," uvedl. Dodal, že předchozí dokument nabídl prostor pouze pro několik stovek bytů. "Myslím, že z tohoto materiálu jich vzejde podstatně více," řekl radní.

Město chce podle náměstka Hlaváčka v budoucnu vytipované pozemky využít ve spolupráci se soukromými developery, stavebními družstvy či dalšími i méně tradičními investory. Další postup hodlá rada navrhnout ve strategickém plánu rozvoje, který by se neměl týkat jenom bydlení, ale všech pro město podstatných oblastí.

Podkladem pro něj bude i další dnes zadaný dokument, ve kterém IPR představí další plány pro rozvoj několika desítek tzv. transformačních území, tedy zpravidla brownfieldů určených pro zástavbu. Dokument bude pro každou lokalitu zahrnovat zhodnocení stavu z hlediska majetkoprávních vztahů, případných stavebních uzávěr a územního plánování a navrhne harmonogram dalšího postupu. Výsledek by měl být přístupný veřejnosti.

Z vyjádření zástupců pražské koalice Pirátů, Prahy Sobě a Spojených sil pro Prahu (TOP 09 a STAN) zatím není zcela zřejmé, nakolik chce město byty samo stavět. Hlaváček v minulosti uvedl, že by podle něj Praha měla mít vlastní developerskou společnost, která by stavěla nejen byty, ale například i školy a další veřejné budovy.

Podle opoziční ODS je městská výstavba neefektivní. "Na základě analýz víme, že k tomu, aby cena bytů v Praze přestala růst, je nutné postavit alespoň 6000 bytů ročně. Koalice chce situaci řešit tím, že z města se stane developer, který bude stavět vlastní bytové jednotky. Město jako developer ale dokáže za celé volební období postavit necelých 500 bytů," uvedla předsedkyně zastupitelského klubu ODS Alexandra Udženija.

Dodala, že občanští demokraté z toho důvodu navrhli ve Sněmovně tzv. fikci souhlasu. Ta by určovala, že pokud se instituce při povolování stavby nevyjádří do zákonného limitu 30 či ve složitějších případech 60 dní, bude se brát jejich stanovisko za kladné. Pro povolení stavby je nutné závazné stanovisko desítek institucí a podle Udženije v Praze visí ve schvalovacích procesech 40.000 bytů. Fikci souhlasu chce ve svém návrhu novely stavebního zákona zavést i TOP 09.
0 komentářů
přidat komentář

Související články