Praze se nedaří sjednat s DPP směnu pozemků pro stavbu bytů na Palmovce

Vložil
ČTK
21.06.2022 17:15
Praha

Praha - Pražské developerské společnosti (PDS) se zatím nepodařilo sjednat s dopravním podnikem (DPP) směnu pozemků u metra Palmovka, které město potřebuje pro plánovanou výstavbu obytné čtvrti. ČTK a Právu to dnes řekl ředitel PDS Petr Urbánek. PDS je pražskou příspěvkovou organizací, DPP je největší městskou akciovou společností, které provozuje MHD v metropoli. Vyjádření DPP ČTK shání.


Vedení metropole pověřilo PDS přípravou projektu, který zahrnuje využití zatím nedostavěného Centra Palmovka a výstavbu domů s až 2000 městskými nájemními byty na pozemcích v jeho okolí. Velkou část pozemků nicméně vlastní DPP, se kterým se podle Urbánka zatím nedaří najít shodu na jejich převodu na město.

O věci podle něj zástupci PDS, města a DPP jednají dva roky. Přestože město podnik vlastní, s ohledem na jeho formu akciové společnosti je potřeba najít shodu. "Praha je sice jediný akcionář, ale má to mnoho legislativních limitů," řekl Urbánek. Nejprve podle něj PDS navrhovala zřízení tzv. práva stavby, které umožňuje poskytnout pozemky až na 99 let bez nutnosti převodu, dohoda se však nepodařila.

Poslední zhruba rok pak podle ředitele obě strany jednají o možnosti směny parcel za pozemky například pro plánované tramvajové trati, které bude podnik potřebovat a vlastní je město. Ani tady však jednání nepostupují tak rychle, jak by si město a PDS představovaly, řekl Urbánek. "Můj pocit z toho je takový, že vlastně priorita DPP není úplně na tom, aby se s hlavním městem rychle dohodl," shrnul.

PDS je příspěvkovou organizací magistrátu, které město svěřilo pozemky vhodné pro výstavbu městského nájemního bydlení. Podle Urbánka mají svěřené pozemky rozlohu asi 620.000 metrů čtverečních a při maximálním využití by na nich bylo možné postavit až 8000 bytů o hrubé podlažní ploše 850.000 metrů. Na přípravu dokumentací plánovaných projektů nyní PDS postupně vypisuje tendry nebo architektonické soutěže.
0 komentářů
přidat komentář

Související články