Budovu Centra Palmovka dokončí Praha, která ji i s pozemky převzala

Vložil
ČTK
17.12.2021 08:35
Praha

Palmovka

Praha – Budovu Centra Palmovka v Praze 8 dokončí magistrát, který ji včetně pozemků převzal od osmé městské části. Hlavní město rovněž odpustilo radnici dluh, když mu nevrátila dotaci na dokončení budovy. Výměnou za budovu a pozemky pak Praha 8 dostane od města dotaci 550 milionů korun. Změnu a finanční vyrovnání dnes schválili pražští zastupitelé. Praha 8 zároveň zaplatí podle dohody stavební firmě Metrostav Alfa zhruba 142 milionů Kč. Projekt budovy byl schválen v roce 2010, dosud není dokončen.


Zastupitelé dnes schválili memorandum mezi magistrátem, Prahou 8 a stavební firmou, která stáhne své žaloby na radnici. "Pro hlavní město je klíčové, že když nabyde nemovitosti, aby to bylo bez právních zátěží a rizik, která souvisela právě s budovou Nové Palmovky," řekl radní Jan Chabr (TOP 09).

Město dalo před několika lety radnici půjčku 300 milionů korun na dostavbu. Vzhledem k tomu, že stavba nebyla dokončena, město chtělo peníze zpět. Radnice ale vrátila jen část peněz. Nyní dluh ve výši 244,84 milionu Praze 8 magistrát odpustil. "Pokud by město na vrácení dotace trvalo, tak bychom bezpochyby čelili insolvenci městské části, což by mělo katastrofální dopady pro obyvatele Prahy 8. Jedná se o bezprecedentní situaci, kterou nyní řešíme, a doufám, že se to nebude již opakovat," řekl náměstek primátora Pavel Vyhnánek (Praha Sobě).

Městská část v letech 2022 až 2026 dostane od magistrátu dotaci 550 milionů korun. Peníze bude využívat na investice v dopravě, do zeleně, na vybudování a rekonstrukce sportovišť nebo na opravy majetku.

Stavbu budovy, kde měla mít radnice nové sídlo a jejíž součástí měly být komerční prostory, schválilo předminulé vedení městské části v roce 2010. Náklady byly tehdy odhadovány na více než miliardu. Minulé vedení Prahy 8 stavbu zastavilo a následně se o její vlastnictví soudilo.

Zastupitelé se dnes na jednání přeli, kdo je za situaci zodpovědný. "Tato budova je pomník chaosu v řízení v režii ODS a ANO. Co bylo v tom příběhu špatně? Všechno," řekl zastupitel Pavel Zelenka (Praha Sobě). Opoziční zastupitel Radomír Nepil (ANO) kritiku odmítl a řekl, že Zelenka příběh Palmovky neříká celý. "Na tomto projektu se podepsal nejvíce zhotovitel," uvedl. Radnice pod vedením ANO a ČSSD podle něho chtěla po stavebníkovi soupis prací, ten jej nedodal, a radnice proto práce nechtěla zaplatit. Stavebník následně zastavil stavbu.

Centrum Palmovka by v budoucnu mělo být součástí proměny celé lokality, kde vzniknou nové domy a zmizí současné autobusové nádraží. Proměnou projde i nynější náměstí Bohumila Hrabala, přibude zeleň, lavičky nebo kavárna. Co bude konkrétně v budově Centra Palmovky, zatím není jasné. Podle dřívějšího vyjádření náměstka primátora Petra Hlaváčka (TOP 09) by mělo jít o administrativní prostory a v okolí budovy pak vzniknou byty.
0 komentářů
přidat komentář

Související články