Praha opraví dva portály, fasádu a střechu Clam-Gallasova paláce

Vložil
ČTK
16.10.2020 14:10
Praha - Pražský magistrát nechá opravit dva portály, fasádu a střechu Clam-Gallasova paláce na rohu Husovy ulice a Mariánského náměstí. Opravy vyjdou podle předběžného odhadu na zhruba 63 milionů korun. Město nyní vypíše zakázky na dodavatele. Vyplývá to z dokumentu, který v pondělí projednají pražští radní. Nynější podoba paláce pochází z přelomu 17. a 18. století a za kompletní rekonstrukci město zaplatí 344 milionu korun. V paláci by v budoucnu měla být restaurace a vinárna a v reprezentačních sálech expozice a výstavní prostory.


Oprava se týká dvou portálů do Husovy ulice, které jsou v havarijním stavu. "Po odkrytí povrchových konstrukcí byly zjištěny zcela degradované dřevěné nosné trámy, jak ve stropní konstrukci, tak v nadpraží portálů. Tyto poruchy byly částečně způsobeny dlouhodobým zatékáním ze strany fasády," píše se v materiálu. V konstrukci se tak objevily dřevokazné houby a prohnuly se nosné trámy v podlaze, na kterých jsou kamenné sloupy portálů.

Poslední oprava fasád a střech paláce byla provedena před více než 25 lety. Fasády jsou ve velmi špatném stavu a při jejich opravě bude zvláštní pozornost věnována kamennému a štukovému zdobení. Střechy jsou naopak v dobrém stavu. "Stav střech je velmi dobrý, bude proto provedena pouze kontrola krytiny a nejvíce exponovaných částí střešního pláště, jako jsou nároží, úžlabí, okapové žlaby a svody v měděném provedení," píše se v materiálu.

Oprava portálů vyjde na asi 16,5 milionu korun a fasády a střechy na dalších přibližně 46,4 milionu.

Nynější vrcholně barokní podobu paláce vytvořil stavitel Tomáš Haffenecker podle návrhu vídeňského dvorního architekta Johanna Bernarda Fischera z Erlachu pro hraběte Jana Václava Gallase. Podle odborníků jde o jeden z nejlépe dochovaných šlechtických městských paláců na světě.
Stavba nové haly bude podle odhadů stát více než sto milionů korun, částečná oprava stávající haly zhruba deset milionů a kompletní oprava přes 80 milionů. Přesné částky bude město znát až po vyhotovení projektu. O dotace může požádat, až bude mít projekt, včetně stavebního povolení.

Termín, kdy vedení města definitivně rozhodne o variantě řešení, zatím není jasný. Podle starosty to ale nemusí bránit tomu, aby se případně začalo s postupnou opravou stávající haly, kterou město po rozhodnutí zastupitelů převzalo loni. Do té doby patřila hala tělovýchovnému sdružení, které ji městu nabídlo, protože nemělo dost peněz na provoz a případné investice.
0 komentářů
přidat komentář

Související články