Praha opět odložila projednání rekonstrukce Clam-Gallasova paláce

Vložil
ČTK
20.09.2011 18:40
Praha - Radní hlavního města dnes opět odložili projednání opravy Clam-Gallasova paláce, Mariánského náměstí a budovy magistrátu. Zakázku za asi 789 milionů město vypsalo již loni v létě, vítěze dosud vedení města nepotvrdilo. Hlavním důvodem je současné jednání o rozpočtu, řekl ČTK radní pro kulturu Lukáš Kaucký (ČSSD). Vedení města totiž zatím neví, zda bude mít na rekonstrukci peníze. Kvůli nedostatku financí již v minulosti oznámilo, že zakázku rozdělí do několika částí.

    "Na základě koaliční dohody byl bod stažen. Dokud nebudou jasné investiční akce na příští rok a další dva až tři roky, pan primátor se nechce do takových akcí pouštět," řekl Kaucký.
    Výběrová komise na začátku roku doporučila určit jako vítěze výběrového řízení společnost Subterra. Vedení města ale konečné rozhodnutí několikrát odložilo kvůli nedostatku peněz.
    Na letošní rok má Praha v rozpočtu na tyto účely pouze 96 milionů korun, celá zakázka má přitom stát asi 789 milionů. Vedení města již v minulosti uvedlo, že kvůli nedostatku peněz zakázku rozdělí na tři fáze. Přednostně by měl být opraven památkově chráněný barokní Clam-Gallasův palác. Jeho rekonstrukce bude stát podle odhadů asi 400 až 450 milionů.
    Clam-Gallasův palác byl postaven na přelomu 17. a 18. století, odborníci jej považují za architektonický skvost. Podle původního záměru má rekonstrukce napravit nevhodné stavební a technické zásahy minulých let. Restaurovat by se měly interiéry se vzácnou štukovou výzdobou a freskovými malbami. V přízemí mají vzniknout obchody, konat by se zde také mohly dražby, v horních patrech se počítá s výstavami.
    Další etapy, během kterých měla být podle záměru minulého vedení města opravena i Nová radnice a Mariánské náměstí, budou pravděpodobně kvůli nedostatku peněz odsunuty. Zejména úprava Mariánského náměstí navíc vyvolala kritiku. Vědci se například obávají, že práce by poničily významná archeologická naleziště.
1 komentář
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
Sbor expertů rozhodl
Vích
20.09.11 08:37
zobrazit všechny komentáře

Související články