Povodňové domky by na Novojičínsku mohly být ve třech obcích

Zdroj
Martina Helánová
Vložil
ČTK
12.07.2009 20:05
Nový Jičín

Nový Jičín - Povodňové domky pro obyvatele záplavami postiženého Novojičínska by v budoucnu mohly vzniknout zřejmě ve třech obcích - nejhůře postiženém Jeseníku nad Odrou, v Životicích a Kuníně. Jsou to obce s největším počtem demolic, bez střechy nad hlavou v nich zůstalo několik desítek lidí. Vyplynulo to z dnešního jednání starostů postižených obcí s hejtmanem Jaroslavem Palasem.

    Starostové obcí, v nichž by tato nová zástavba mohla vzniknout, novinářům řekli, že sice mají vhodné pozemky pro výstavbu, bude však nutné je zasíťovat. Palas nevyloučil variantu, že s investicí do inženýrských sítí pomůže kraj. Mohly by se platit i z evropských peněz, což by ale bylo administrativně i časově velmi náročné. Tyto peníze by se mohly uvolnit nejdříve zřejmě až počátkem příštího roku.
    "Budeme hledat prostředky na to..., aby ta výstavba byla urychleně zahájena. Půjde zřejmě o složení finančních prostředků. Složíme ty finanční prostředky jednak z darů, které kraj obdržel, a jednak z finančních prostředků kraje, i to je varianta," uvedl Palas. Dodal, že kraj požádá o peníze i ministerstvo pro místní rozvoj.
    Povodňové domky mohou podle Palase ze zkušeností z povodní v roce 2002 vzniknout během několika měsíců. "Někteří občané, když dostanou příspěvek na materiál, jsou připraveni svépomocí si ty rodinné domky postavit. Některým by to zřejmě musel pomoci řešit stát," uvedl Palas.
    Kunínská starostka Dagmar Novosadová novinářům řekla, že k dnešku se v obcí počítá s 11 demolicemi, z toho osm objektů je obydlených. Nové bydlení by tak potřebovala téměř dvacítka lidí, kteří nyní přebývají například na ubytovně či u příbuzných. "Obec má pozemek asi o 6000 metrech čtverečních, dokončuje se projektová dokumentace k územnímu řízení, takže v podstatě jsme nachystaní. V případě, že budou finance na zasíťování a pak stavbu domků, občané by mohli do zimy bydlet," uvedla Novosadová.
    V Životicích je určeno k demolici zatím osm objektů, a o bydlení tak přijde asi 18 osob. Stav dalších objektů se posuzuje, protože jsou postaveny ze starších materiálů, a je otázkou, zda by bylo výhodné je opravovat. "Máme vytipovanou lokalitu, kde by eventuálně mohlo dojít k výstavbě náhradního bydlení," uvedl starosta Pavel Hasalík s tím, že by obec byla ráda, kdyby na zasíťování pozemků získala finance.
    Také v Jeseníku nad Odrou jsou vhodné pozemky k výstavbě. "Před třemi čtyřmi lety jsme odkoupili pozemky v řádu několika hektarů, máme zpracované studie, které dnešního dne samozřejmě pozbývají platnosti a přepracovávají se. Pozemky měly mít zhruba rozměry kolem 1100 metrů čtverečních, dneska jsme podstatně skromnější, takže parcelovat se bude někde kolem 600 až 700 metrů," uvedl starosta Tomáš Machýček s tím, že se pozemky musí zasíťovat. Bez trvalého ubytování je v obci asi 30 lidí.
    Souhrnně starostové obcí nahlásili k dnešnímu dni 36 demolicí úplných a pět demolic částečných, přičemž ještě řada domů bude sledována.
0 komentářů
přidat komentář

Související články