Kvůli záplavám budou na Novojičínsku zbourány desítky domů

Zdroj
Elena Mazurová
Vložil
ČTK
27.06.2009 17:50
Nový Jičín

Nový Jičín - Kvůli katastrofálním povodním zmizí na Novojičínsku desítky domů. První vodou poškozené objekty se už začaly bourat. Velká voda se přehnala regionem ve středu a vážně poškodila 450 domů a 10 mostů, škody jdou do stovek milionů korun. ČTK to dnes řekl mluvčí Nového Jičína Josef Gabzdyl. Lidé za pomocí hasičů a vojáků stále uklízejí následky povodní. Čerpají vodu ze sklepů a dalších objektů, pokračují ve vyklízení zatopených domů, čistí domy od nánosů bahna. Odklízecí práce se protáhnou i do dalších dnů.
    Kromě desítek hasičů pomáhá na Novojičínsku sedmá mechanizovaná brigáda s 500 vojáky a 35 techniky. Úklidové a záchranné práce podle velitele brigády Ivo Střechy pokračují bez větších problémů.
    "Probíhá obnovování základní infrastruktury a pokračuje vyklízení postižených domů a demolice domů, které katastrofu nepřečkaly," popsal aktuální situaci. Odklízení následků už v regionu zabralo dva dny a podle Střechy protáhne do dalších dnů. Ministr obrany Martin Barták dnes při návštěvě severní Moravy slíbil, že vojsko zůstane v postižených oblastech tak dlouho, jak bude potřeba.
    Řidiči by se podle novojičínské radnice měli vyhnout jízdě po silnici I/57 mezi Novým Jičínem a Hodslavicemi a mezi Novým Jičínem a Frenštátem pod Radhoštěm. "Vinou nedávných povodní zde stále padají stromy a po komunikaci se pohybuje těžká technika. V místě se tvoří kolony, proto se radši oblasti vyhněte, případně využijte objízdných tras," vysvětlil mluvčí Nového Jičína.
    Vodou poničené rodinné domy se podle informací z novojičínského krizového štábu budou bourat v městské novojičínské části Bludovice a Žilina, dále v Kuníně, Šenov u Nového Jičína, Jeseník nad Odrou, Životice u Nového Jičíně a Hodslavicích. Například v Jeseníku nad Odrou, kde žije 1900 obyvatel, již statik rozhodl srovnat se zemí pět domů. Šestý dům bude zbourán částečně.
    "Lidé postižení povodněmi aktuálně nejvíce potřebují lopaty, kbelíky, hadry, gumáky, dále dezinfekční prostředky, jídlo a oblečení. Humanitární pomoc jde z celé republiky, z Polska i Slovenska," uvedl Gabzdyl. Pomáhají také firmy, objevují se i nabídky a ubytování dětí v letních táborech, přijíždějí dobrovolníci.
    Na účet 43-5060060227/010, na kterém Nový Jičín sbírá peníze pro lidi postižené povodněmi, zatím dárci poslali 1,1 milionu korun. Tyto peníze půjdou podle Gabzdyla na nákup nejdůležitějších prostředků a přímo občanům Nového Jičína a okolních postižených obcí, kterým město zajišťuje základní servis. Nepřetržitě je k dispozici i krizové číslo 950 730 730.
0 komentářů
přidat komentář

Související články