Poslanec Rais chce vyjednat delší platnost starým územním plánům

Vložil
ČTK
30.01.2017 17:00
Brno

zdroj: www.karelrais.cz
Brno - Poslanec Karel Rais (ANO) se snaží vyjednat delší platnost starým územním plánům. Mají přestat platit 1. ledna 2021 a některá města jako Brno, Praha nebo Mladá Boleslav do té doby nestihnou vypracovat nový plán. Rais to dnes v Brně řekl novinářům. Podle něj by to přineslo problémy a zastavení výstavby. Proto navrhuje pozměňovacím návrhem ke stavebnímu zákonu výjimku a plány nechat platné do konce roku 2025. Podporu bude hledat u poslanců z Brna a okolí.


Podle Raise vznikly městům problémy a nemohou dodržet původní termín do konce roku 2020 kvůli dosavadní liknavosti krajů s vydáním nadřazené dokumentace. "Jako příklad lze uvést Brno, kde negativní roli sehrála minulá nečinnost Jihomoravského kraje," uvedl Rais. Kraj až do loňského roku neměl platné zásady územního rozvoje, protože je v roce 2012 zrušil soud a od té doby pracoval na nových. Bývalé zastupitelstvo schválilo zásady až loni v říjnu dva dny před volbami. Brno už dříve tvrdilo, že nemůže začít pracovat na novém územním plánu, když nejsou hotové krajské zásady, kterými se musí řídit. Kraj zase tvrdil, že město plán vypracovávat může. ČTK to v minulosti řekla i ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová (za ANO), podle které práce na brněnském plánu při absenci krajských zásad umožňovala novela stavebního zákona.

Brněnský plán vznikl v roce 1994. "Podle stavebního zákona územní plán obce schválený před rokem 2007 pozbude platnosti dnem 1. ledna 2021. Nyní diskutujeme s poslanci politických stran a hnutí žijících v Brně a okolí o vyjednání kompromisního termínu výjimky v posunu platnosti územního plánu do konce roku 2025," řekl Rais. Podle něj by mohli návrh podpořit poslanci ČSSD, u lidovců si není jistý jejich postojem a jednat bude ještě s ODS. ČTK jejich vyjádření zjišťuje.

Brno začne na územním plánu teprve pracovat. Letos vypracuje vizi prostorového rozvoje města, která by měla být jedním z jejích základních podkladů. Plán by mohl být podle primátorova náměstka Martina Andera (SZ) hotový okolo roku 2022.
0 komentářů
přidat komentář

Související články