Pardubice otevřou polytechnické dílny v září 2023, nazvaly je Sféra

Vložil
ČTK
28.11.2022 18:45
Pardubice


Pardubice – Centrální polytechnické dílny v Pardubicích otevře město v září příštího roku, práce pokračují podle plánu. Stavební firma se snaží zvýšit ceny, ale smlouva jí to moc neumožňuje. Investice by se neměla kvůli rostoucím nákladům prodražit, řekl dnes novinářům primátor Jan Nadrchal. Nové vzdělávací místo se bude jmenovat Sféra.


"Je velký tlak na finance, zvyšují se ceny vstupů, stavební firma se to snaží promítnout do faktur, smlouva s městem jí to moc neumožňuje. K plánovanému termínu zdárně směřujeme," řekl Nadrchal.

Polytechnické dílny mají stát 271 milionů korun, což je platba za stavební část. V budově bude také městská galerie. Město má obdržet evropskou dotaci 170 milionů korun. Vybavení je kalkulované na 90 milionů korun, dotace má činit 70 až 75 milionů korun.

"Stavební část má skončit během dubna, května, otevírat chceme v září. Dokončujeme výběrová řízení, ve většině případů se nám podařilo vysoutěžit částky nižší, než byly předpokládané," řekl náměstek primátora Jakub Rychtecký.

V prosinci bude město přijímat životopisy uchazečů o pozici ředitele polytechnických dílen. Vybraný ředitel nebo ředitelka začne pracovat zhruba od února, začne vybírat svůj tým, lektoři pak do září připraví programy pro školy a veřejnost, dodal Rychtecký.

Centrální polytechnické dílny už mají svůj název a vizuál, jmenovat se budou Sféra. "Dílny se budou zabývat přírodními vědami i manuální činností. Centrální polytechnické dílny jako název neobsáhly všechny aktivity," řekla manažerka projektu Gisela Kostelecká. Sphere je anglicky koule, útvar má dokonalý tvar, jedním z programů bude Science of Sphere, který postihne klimatické změny na Zemi, dodala Kostelecká.

Vizuál pro Sféru vytvořila Cindy Kutíková s Jiřím Mockem a Danielem Šmírou. Identita organizace podle Kutíkové nemá být komplikovaná, naopak srozumitelná a přístupná každému. Grafická podoba včetně nově vytvořeného písma pracuje s kulatým tvarem.

Stavba Centrálních polytechnických dílen a Galerie města Pardubic začala v prosinci 2020. V prostorách, které město staví v areálu bývalých mlýnů, bude osm dílen. Věnovat se budou textilu, fyzice, grafice, IT, přírodě nebo kovu a elektro.
0 komentářů
přidat komentář

Související články