Stavební část budoucí galerie v mlýnech v Pardubicích potrvá o tři měsíce déle


Pardubice – Stavební část přestavby automatických mlýnů na galerijní prostory v Pardubicích potrvá o tři měsíce déle a skončí v červnu příštího roku. Kraj ještě zadal některé změny v projektu. Novinářům to dnes řekl náměstek hejtmana Roman Línek (Koalice pro Pardubický kraj). Východočeská galerie se pak veřejnosti otevře v polovině roku 2023. Nabídne až 1000 m² výstavních ploch.


"Každému, kdo se pustil do podobně velké stavby, je jasné, že se v průběhu času může ledacos změnit. Bylo potřeba něco doprojektovat," řekl Línek.

Kraj nechává přestavovat původní stavbu mlýnů podle návrhu Josefa Gočára z první dekády 20. století, která je národní kulturní památkou. Další přístavby, které na objekt navazují, vznikly později. I ty chce hejtmanství v budoucnu opravit a využívat pro kulturní a společenské akce.

"Dům mnohem více připravíme na budoucí vazby k severní dostavbě sila ze 60. let, která z finančních důvodů není předmětem projektu. Rozšířili jsme vstupní prostory směrem na sever. Srdcem vstupního objektu by se měla stát kavárna, která bude stejně jako vstupní hala dvoupatrová," řekl autor návrhu, architekt Petr Všetečka.

Architektonický návrh podle Všetečky respektuje vertikály stavby a přiznává její původní funkci, tedy mletí mouky. "Zároveň jsme potřebovali, aby galerie měla vlastnosti, které dům neměl. Vertikálou jsme tam vnesli světlo horní střechou a prořezali jsme pomyslný velký řez, kdy propojujeme některá podlaží. A přiznáváme některé dutiny v silech, aby člověk měl zážitek z vertikály v různých podobách," řekl Všetečka.

Hlavně ve spodní části budou dochované mlýnské technologie. Jde například o dva shozy na mouku, jeden laminátový a druhý dřevěný.

Celkové náklady budou činit 390 milionů korun, stavební část přijde na 353 milionů korun. Z Evropské unie má kraj schválenou dotaci 127,7 milionu korun, ze státního rozpočtu dostane 7,5 milionu korun. "Zatím je prostavěno zhruba 100 milionů korun, ty nejnákladnější části stavby nás teprve čekají," řekl Línek.

Město Pardubice v areálu mlýnů staví centrální polytechnické dílny a Galerii města Pardubic, které budou na místě bývalého skladu mouky. Nadace manželů Smetanových přestavuje silo a další stavby, budou v nich byty i prostory pro kulturní akce. Manželé Smetanovi v roce 2016 koupili celý areál za 22 milionů korun. Později část areálu prodali samosprávám za 36,5 milionu korun. Všechny subjekty čerpají na své projekty evropské dotace.
0 komentářů
přidat komentář

Související články