Památkáři připravují návrh na prohlášení Thermalu za památku

Zdroj
Markéta Horešovská
Vložil
ČTK
20.05.2015 23:05
Praha

Praha - Národní památkový ústav (NPÚ) připravuje návrh na prohlášení karlovarského hotelu Thermal za kulturní památku. "Návrh připravuje územní odborné pracoviště v Lokti na základě doporučení Komise pro ochranu památkového fondu vzniklého ve druhé polovině 20. století," řekla dnes ČTK mluvčí NPÚ Jana Tichá. Návrh dostane ministerstvo kultury, které rozhodne o tom, zda zahájí příslušné řízení. Hotel známý jako sídlo filmového festivalu patří státu, který plánuje prodat hotelový bazén a v minulosti zmiňoval i možnost prodat celý hotel.

    Budova hotelu Thermal patří spolu s obchodními domy Kotva a DBK v Praze či budovou velvyslanectví ČSSR v Berlíně k nejslavnějším projektům Věry a Vladimíra Machoninových. Součástí jejich tvorby byly návrhy sedacích souprav, jídelního skla, svítidel či grafických prvků, na kterých spolupracovali s předními tvůrci (Libenský - Brychtová, Jiří Rathouský či René Roubíček).
    Thermal patří k ikonickým stavbám 60. let a 70. let, jejichž hodnoty teprve pomalu získávají společenské uznání. Právě pro docenění a záchranu staveb druhé poloviny 20. století, které často trpí odsudkem odkazujícím na dobu vzniku v socialistickém zřízení, vznikla zmíněná komise pro ochranu památkového fondu té doby.
    Seznam nemovitých kulturních památek v ČR má přes 40.000 položek, většinu z nich ale tvoří sakrální stavby či šlechtická sídla, které lidé za památky považují. Teprve v posledních letech začal stát za památky prohlašovat i moderní architekturu, památek druhé poloviny 20. století je ale zatím necelé procento z celého seznamu. Prohlášeny za památky jsou třeba takové nemovitosti v Praze či Brně, ale v menších městech je těchto staveb prohlášeno minimum.
    Z moderní architektury bylo památkou prohlášeno třeba nákladové nádraží Žižkov, ministerstvo ale opakovaně neprohlásilo havířovské nádraží. Památkou se loni stal pražský hotel Axa, odborníci z NPÚ by rádi památkově chránili i třeba brněnské sídliště Lesná. Na některé stavby si ale lidé vzpomenou, až když jsou ohroženy.
    Také hotel Thermal by se mohl zdát ohrožen, neboť stát plánuje prodat jeho bazén, který k němu podle autorů neoddělitelně patří. Venkovní bazén je jedním ze symbolů lázeňského města a celý hotel je zase symbolem pro český film, neboť pro pořádání mezinárodního filmového festivalu po úspěších české nové vlny v 60. letech vznikl.
    Ministr financí Andrej Babiš (ANO) už při své lednové návštěvě hotelu s odkazem na ztrátovost bazénu deklaroval nápad bazén prodat. Loni se několikrát měnilo představenstvo i ředitel hotelu, současní šéfové prodej bazénu schvalují a souhlasili by případně i s tím, kdyby nový majitel bazén zrušil a na jeho místě stavěl. Kromě samotného bazénového komplexu totiž stát prodává i okolní pozemky. Jediným kritériem při prodeji bude kupní cena.
1 komentář
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
hotel Thermál
Vlasta Krchňavá
02.06.15 03:49
zobrazit všechny komentáře

Související články