Ostrava si převezme historická městská jatka

Zdroj
Martina Helánová
Vložil
ČTK
31.08.2016 14:30
OstravaOstrava - Město Ostrava si ve čtvrtek převezme historická městská jatka i bývalou prodejnu hobbymarketu Bauhaus, které odkoupilo za 80 milionů korun. Oba objekty budou sloužit kulturním účelům. Do budovy někdejší prodejny se zřejmě příští rok na jaře přesune Městská galerie Plato, řekl dnes novinářům primátor Tomáš Macura (ANO).


Původní objekt městských jatek v centru města vznikl v roce 1881. V roce 1994 ale městský obvod Moravská Ostrava a Přívoz pozemky o rozloze dvou hektarů i s objektem jatek odprodal společnosti Bauhaus za více než 38 milionů korun. Společnost v těsné blízkosti jatek postavila svůj hobbymarket. Jatka však chátrala a nikdy nebyla opravena, prodejna už nefunguje. Město se dlouhodobě snažilo získat památkově chráněná jatka zpět.

"Měli bychom si převzít klíče od obou objektů a fyzicky je převzít. Ten další postup bude takový, že v případě hobbymarketu již máme vysoutěženého projektanta, který zahájí práci. V horizontu dvou měsíců by měl vyhotovit projekt stavebních úprav objektu tak, aby vyhovoval nastěhování galerie," uvedl Macura.

U historické budovy jatek podle něj město v první fázi čeká provedení statického posudku. "Platí ten náš záměr využít objekt pro účely umění, nejspíše pro galerijní účely včetně venkovního prostoru a naší ambicí je, aby to bylo na úrovni. To znamená, že chceme pozvat dvě až tři renomované architektonické kanceláře i s mezinárodními zkušenostmi, aby vypracovaly a představily nám nějaký svůj projekt, nějaký svůj ideový záměr a my bychom se potom rozhodli pro některý z nich. Na základě toho by se vypracovaly další fáze projektové dokumentace," doplnil Macura.

Podle posledního znaleckého posudku je hodnota areálu přes 90 milionů korun. U jatek se předpokládá, že náklady na jejich renovaci přesáhnou 100 milionů korun, úpravy objektu někdejšího hobbymarketu primátor už dříve odhadoval řádově na několik milionů korun.
0 komentářů
přidat komentář

Související články