Ostrava nabídne k prodeji památkově chráněnou Grossmannovu vilu

Vložil
ČTK
03.03.2021 17:15
Ostrava


Ostrava – Ostrava nabídne soukromým investorům k prodeji památkově chráněnou Grossmannovu vilu. Město plánovalo její kompletní opravu, ale objevil se soukromý zájemce o její koupi. Záměr prodeje objektu na svém dnešním jednání schválili městští zastupitelé.


Běžně nepřístupná Grossmannova vila z roku 1923 stojí v ulici Na Zapadlém nedaleko krajského úřadu v Ostravě. Objekt je v majetku města a je dlouhodobě nevyužíván.

"Jedná se o velmi významnou a zajímavou nemovitost. Před několika lety vznikl námět Ostravy objekt zrekonstruovat a začala se připravovat projektová dokumentace," připomněla náměstkyně primátora Zuzana Bajgarová (ANO). Město chtělo, aby se objekt vrátil do původního stavu a byly v něm po renovaci zachovány jeho historické prvky jako například dominantní centrální schodiště, které bylo v minulosti odstraněno.

"Cílem bylo objekt zrekonstruovat pro společenské a kulturní aktivity. Je tam řada společenských salónků, které se dají využít," řekla Bajgarová. Po renovaci měly v objektu být i pokoje pro krátkodobé ubytování. Město chtělo v historickém objektu umožnit i prohlídky pro veřejnost.

Podle náměstkyně je v současnosti vydáno pravomocné stavební povolení. "Do toho nám vstoupila, ne zcela očekávaná, žádost soukromého subjektu o nabytí této nemovitosti. Zjistili jsme, že ta žádost by mohla být obsahově významně podobná tomu, co chtělo na své vlastní náklady zrealizovat město. Došli jsme k závěru, že je namístě ověřit, zda je na trhu soukromý subjekt, který by uměl ten záměr města zrealizovat," doplnila náměstkyně.

Proto se město rozhodlo zkusit vilu nabídnout k prodeji. Podmínkou bude, aby byla využívána v souladu s představami města a byla rovněž otevřena veřejnosti. Pokud by se investor našel, měl by využít zpracované podklady města, které by si odkoupil. Rekonstrukci by měl zahájit do tří měsíců od koupě a renovaci dokončit do 3,5 roku. Náklady na rekonstrukci město odhaduje na více než 112 milionů korun. Pokud se městu investora najít nepodaří, vrátí se ke svému záměru a vilu chce opravit na své náklady.

Opoziční komunisté dnes ale záměr prodeje odmítli podpořit. "Myslím si, že bychom neměli rezignovat na tuto významnou kulturní památku," uvedl zastupitel Josef Babka (KSČM). Připomněl, že v minulosti se hovořilo i o tom, že by obnova vily mohla být společným projektem kraje a města. Domnívá se, že by bylo vhodné prověřit, zda by takový postup nebyl možný.

Vila byla rodinným sídlem ostravského architekta Františka Grossmanna. Postavena je ve stylu art deco.
0 komentářů
přidat komentář

Související články