Oprava zámeckého návrší v Litomyšli má zpoždění

Zdroj
Pavel Dosoudil
Vložil
ČTK
19.07.2012 00:45
Litomyšl (Svitavsko) - Nákladná a rozsáhlá oprava zámeckého návrší v Litomyšli trvá již jeden rok. Kvůli archeologickému výzkumu, který byl vloni v listopadu přerušen, se však stavební práce zdržely. Projekt, na který Litomyšl získala dotaci z evropských fondů, přitom musí být dokončen v příštím roce.
     "Bohužel jsme moc nepokročili, nejsme ani v polovině. Dokončen je jeden objekt konírny, na ostatním se pracuje," řekl ČTK Jan Křístek ze společnosti Hochtief, která je dodavatelem stavebních prací.
     Úprava návrší zahrnuje opravu sedmi historických budov a čtyř volných prostranství a restaurátorské práce. Opravit se má první nádvoří, pivovar, konírna, jízdárna, horní nádvoří, kočárovna, stáje, park, piaristická kolej a kostel a prostor před zámkem. Vše má být hotové do roku 2013. Většinu z 400 milionů korun potřebných na opravy město získalo z evropských fondů. Projekt je největší investicí v  novodobé historii Litomyšle.
     Kvůli nedostatku peněz koncem minulého roku přerušila archeologická společnost Labrys záchranný výzkum. Město podle Archeologického ústavu Akademie věd ČR podcenilo jeho rozsah a nákladnost u  památky zařazené na seznam UNESCO. Stavební firma Hochtief měla v rozpočtu stavby na archeologii jen zhruba pět milionů korun, což jí podle kritiků mohlo pomoci zvítězit ve výběrovém řízení. Radnice nedávno ve výběrovém řízení vybrala na pokračování archeologických prací znovu společnost Labrys, náklady ve výši 20,66 milionu korun bez DPH budou uhrazeny z rezervy projektu.
1 komentář
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
Doplnění článku
Litomyšl
20.07.12 04:25
zobrazit všechny komentáře

Související články