Oprava sídla IPR v Emauzích vyjde na 1,16 miliardy Kč

Vložil
ČTK
04.04.2022 18:05
Praha

Karel Prager

Praha – Rekonstrukce sídla pražského Insti- tutu plánování a rozvoje (IPR) v areálu Emauz vyjde na zhruba 1,16 miliardy korun. Letos organizace dokončí zadávací řízení a zahájí projektové práce. Samotná rekonstrukce začne v roce 2023. Vyplývá to z materiálu, který dnes schválili pražští radní. Důvodem oprav architektonicky cenných budov od architekta Karla Pragera je jejich špatný stav, kdy mají problémy se statikou a zatéká do nich. Výši nákladů oprav kritizuje opoziční hnutí ANO.


IPR je městskou organizací, která má na starosti městské plánování. V budovách kromě IPR sídlí také magistrátní investiční odbor.

Při rekonstrukci budou opraveny střecha, fasáda a izolace budovy. Zrekonstruovány budou i vnitřní prostory včetně nového pracovního uspořádání kanceláří a zasedacích místností. Součástí prací je rovněž úprava venkovních prostor mezi budovami, kde vznikne park.

Harmonogram uvedený v dokumentu schváleném radními letos předpokládá dokončení zadávacího řízení a zahájení projektových prací. V příštím roce bude zpracována další potřebná dokumentace a organizace počítá se získáním stavebního povolení.

Rekonstrukce začne na podzim příštího roku, kdy budou zahájeny přípravné práce, průzkumy, sondy a zemní práce. V roce 2024 bude dokončena oprava nosné konstrukce a začne oprava střechy, fasády či hydroizolace. Rekonstrukce včetně proměny venkovních prostor by měla být hotova do září 2025. V okolí budov je naplánována rekonstrukce a zpřístupnění historických schodů do Podskalí do ulice Pod Slovany.

Ve špatném stavu jsou všechny tři Pragerovy 'kostky'. Problémy jsou například s použitým závěsným konstrukčním systémem, který navíc nevyhovuje dnešním normám. Architekt Karel Prager navrhl například budovy bývalého Federálního shromáždění. Budovy byly postaveny na konci 60. let ve stylu takzvaného brutalismu.

Rekonstrukci budov v Emauzích zaplatí město ze svého rozpočtu. Cenu oprav dnes kritizoval předseda opozičních zastupitelů ANO Ondřej Prokop, podle něhož by se za zmíněnou sumu dala vyřešit velká spousta jiných věcí. Podle náměstka primátora Petra Hlaváčka (TOP 09) ale opravy nelze kvůli velmi špatnému stavu budov odkládat.
0 komentářů
přidat komentář

Související články