Opavské kino Mír bude mít do konce května klimatizaci

Vložil
ČTK
09.03.2020 07:15
Opava

Opava - Opavské kino Mír bude mít klimatizaci. Zařízení za přibližně 1,4 milionu Kč se začne instalovat v nejbližší době. Radní už vybrali dodavatele. Funkční by mělo být do konce května. ČTK to dnes řekla mluvčí města Lada Dobrovolná. Kino prošlo vekou rekonstrukcí loni. Instalace klimatizace ale nebyla její součástí.


Během provozu se ale zjistilo, že současná vzduchotechnika je nevyhovující. "Při rekonstrukci se do objektu instalovala vzduchotechnika s rekuperací. Letní provoz ale ukázal, že toto řešení je nedostatečné. Uvnitř bylo nedýchatelno. Zaznamenali jsme řadu stížností," doplnil primátor Opavy Tomáš Navrátil.

Kino zahájilo svou činnost 10. července 1965, a to československou premiérou filmu Strašná žena, který vznikl v koprodukci českých a východoněmeckých produkcí. Prostor je v majetku města, provozuje jej ale soukromník. Koná se zde nejen promítání filmů, ale sál slouží také k řadě dalších akcí - divadelním představením, přednáškám či koncertům.

Rekonstrukce za víc jak 33 milionů korun začala loni v květnu. Obnovou prošel především interiér. Autorka projektu Zuzana Stanjurová Mateiciucová vycházela ze spojení soudobých materiálů a designu s původními prvky, jako jsou například osobitá světla, madla či grafické symboly, objevují se opět i fotografie filmových hvězd. Dobu vzniku kina připomenou i dobová křesla, která budou kompletně restaurována a poté umístěna v předsálí. S žádostí o darování křesel oslovilo město veřejnost.

Práce se dotkly i sálu a technologického zařízení. Požadavkem města bylo, aby se do kinosálu vešlo nejméně 500 diváků, nové jsou sedačky, pódium, scénické osvětlení, toalety pro veřejnost i veškeré zázemí pro účinkující i zaměstnance. Obnovena byla elektroinstalace. Projektová dokumentace řešila i návrh fasády. Kino Mír se dočkalo také digitalizace, zároveň tady ale zůstala možnost promítat klasické pětatřicetimilimetrové filmy ze starých projektorů.
0 komentářů
přidat komentář

Související články