Olomoucké arcibiskupství chystá opravy památek v Kroměříži

Zdroj
Jan Vondrášek
Vložil
ČTK
29.03.2017 10:10
Kroměříž

Kroměříž - Olomoucké arcibiskupství chystá opravy kroměřížského zámku a Podzámecké zahrady. Hodnota projektu se pohybuje kolem 240 milionů korun, v těchto dnech se podává žádost o evropskou dotaci. ČTK to řekl mluvčí arcibiskupství Jiří Gračka. Na zámku by se měl opravovat Sněmovní sál či střechy, v zahradě vodní systém nebo Pompejská kolonáda.

Arcibiskupství získalo zámek a Podzámeckou zahradu v církevních restitucích. Dohodlo se ale s Národním památkovým ústavem (NPÚ) na tom, že stát bude památky spravovat. Zámek, Podzámecká zahrada i Květná zahrada, kterou stát církvi vydat odmítl, jsou zapsané na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

Při Poutních dnech příští pátek je naplánováno symbolické předání klíčů od památek. "My je předáme arcibiskupství a arcibiskupství je předá zpět nám," řekl ČTK kastelán zámku Martin Krčma. Podle Gračky to bude symbolická tečka za procesem přebírání zámku a Podzámecké zahrady. "A zároveň první krok nové etapy, kdy pověřujeme NPÚ, aby se o objekty staral," dodal Gračka.

NPÚ bude hradit provozní výdaje a zajišťovat návštěvnický provoz, v jeho režii zůstane i vstupné. Zásadní investiční opravy jsou na arcibiskupství. Podle Krčmy církev se správou zámku již dříve spolupracovala a NPÚ chystané záměry oprav památek přebírá. "Chceme, aby se zahrada a zámek opravily. Z vlastních prostředků to ale nepůjde," uvedl Gračka.

Pokud by se arcibiskupství podařilo získat dotaci, práce by podle něj měly začít letos na podzim. Krčma uvedl, že by se na zámku měly opravovat střechy a konstrukce krovů. "Asi největší pozornost ale bude poutat obnova Sněmovního sálu, rozsáhlé restaurování jednoho z největších historických sálů ve střední Evropě," řekl Krčma.

Na zámku by měl být také dokončen prohlídkový okruh zahrnující obrazárnu a kabinety numismatiky, hudby, zahradní kultury či příští týden nově otevírané kresby. Projekt počítá také s restaurováním historického nábytku. Obnovena by měla být také Mlýnská brána poblíž zámku, kde by měla vzniknout expozice biskupské gardy.

V Podzámecké zahradě by se měla obnovovat zeleň a čistit i modernizovat vodní systém. "Pokud by nefungoval, zásadně bychom zahradu ohrozili. Obnova by měla být komplexní - zpevnění břehů, odbahnění rybníků i obnova veškerých technických součástí vodního díla," uvedl Krčma. Návštěvníky potěší i obnova Pompejské kolonády z poloviny 19. století.

"Její stav se vlivem vandalismu každým rokem zhoršuje. Součástí Pompejské kolonády je i kašna, kterou bychom rádi obnovili. Záměr zahrnuje i úpravu okolí kolonády, abychom její obraz vrátili do její historické podoby," řekl Krčma. Dodal, že obnova všech drobných staveb v zahradě součástí projektu není, budou se opravovat postupně.
0 komentářů
přidat komentář

Související články