Obnovený Památník Tomáše Bati ve Zlíně se otevře 28. října

Vložil
ČTK
18.10.2018 08:10
Zlín

František Lýdie Gahura


Zlín - Obnovený Památník Tomáše Bati ve Zlíně se pro veřejnost poprvé otevře 28. října. Konat se bude den otevřených dveří. Po slavnostním otevření se památník na zimu opět uzavře, možné však budou zřejmě předem dohodnuté prohlídky, běžný provoz zahájí na jaře roku 2019, sdělil dnes ČTK mluvčí zlínské radnice Zdeněk Dvořák.

Objekt z roku 1933 patří k nejcennějším v krajském městě, navrhl jej architekt František L. Gahura. Památník připomínal Tomáše Baťu, v 50. letech byl přestavěn, coby Dům umění jej využívala zlínská filharmonie a krajská galerie výtvarného umění. Oba subjekty se však před několika lety přestěhovaly do nových prostor a objekt zůstal zavřený. Radnice poté rozhodla o obnově budovy a návratu k jejímu původnímu účelu. Rekonstrukce začala na konci roku 2016.

Vzhled objektu se vrátil do podoby z 30. let. "Jeho plášť tvoří téměř tisíc skleněných tabulí o rozměrech 90 krát 150 centimetrů, interiér je laděn do trikolóry, podlahy jsou červené, vnitřní stěna schodiště modrá, sloupy a stropy bílé. Vrátí se do něj i maketa letadla Junkers F 13, ve kterém přišel v roce 1932 o život Tomáš Baťa, zakladatel slavného obuvnického impéria. Stroj bude postaven v měřítku 1:1, oproti originálu bude maketa jiná pouze v tom, že nebude mít motor a interiér pro pasažéry," uvedl mluvčí. Stroj by měl být hotový v dubnu příštího roku.

Obnovený památník bude 28. října otevřený od 11:00 do 17:00, vstup bude volný. "Návštěvníky čeká mimořádný zážitek umocněný tím, že si v těchto dnech připomínáme sto let od založení Československa," uvedl primátor Miroslav Adámek (STAN). Lidé si budou moci prohlédnout i kapesní hodinky Tomáše Bati, část vrtule a úlomek skla.

Obnova památníku stála přes 50 milionů korun, 32 milionů korun pokryla dotace ministerstva kultury, zbytek dá město ze svého rozpočtu. Firmy a veřejnost přispěly prostřednictvím sbírky 600.000 korunami.
0 komentářů
přidat komentář

Související články