Kraj zajistí zázemí zlínského Památníku T. Bati ve škole

Vložil
ČTK
27.02.2018 08:40
Zlín


Zlín - Zlínský kraj zajistí zázemí obnovovaného Památníku Tomáše Bati ve Zlíně v sousední střední škole. Novinářům to dnes řekl hejtman Jiří Čunek (KDU-ČSL). Město Zlín nyní památník rekonstruuje, objekt se vrátí ke své původní podobě. Objekt z roku 1933 patří k nejcennějším v krajském městě, navrhnul jej architekt František L. Gahura. Památník připomínal zakladatele obuvnického impéria Tomáše Baťu, který zahynul při letecké havárii v roce 1932.


V 50. letech byl památník přestavěn, coby Dům umění jej využívala zlínská filharmonie a krajská galerie výtvarného umění. Oba subjekty se však před několika lety přestěhovaly do nových prostor a objekt zůstal zavřený. Radnice poté rozhodla o obnově budovy a návratu k jejímu původnímu účelu. Obnova začala na konci roku 2016, práce by měly být hotovy letos na podzim.

Zázemí památníku vznikne v objektu Gymnázia a Jazykové školy Zlín, v suterénu na místě bývalých odborných dílen. "V lednu 2017 jsme se na společném jednání s městem dohodli, že se jako kraj budeme na obnově památníku podílet a zajistíme potřebné prostory pro jeho zázemí v objektu sousední školy, která je naší příspěvkovou organizací," uvedl Čunek.

Zázemí bude sloužit návštěvníkům, průvodcům a ostraze památníku. Budou se zde prodávat vstupenky, suvenýry a publikace, nebude chybět sociální zařízení a prostor pro odpočinek. "Zázemí bude mít bezbariérový vstup a dispozičně bude řešeno tak, aby byl jeho provoz zcela oddělen od provozu gymnázia. Co se provozních nákladů týká, uzavřel kraj s městem dohodu o výpůjčce těchto prostor, na základě které budou veškeré energie a služby fakturovány městu," uvedla mluvčí kraje Renata Janečková.

Stavební úpravy zázemí budou kraj stát 6,4 milionu korun, město bude investovat necelý milion korun. Práce začnou letos v květnu a dokončeny budou v září před otevřením památníku.

Památník se po rekonstrukci vrátí do původní podoby, již byly odstraněny přístavby z 50. let minulého století. Při rekonstrukci budou použity železo, beton a především sklo, tedy materiály, s jakými pracoval architekt Gahura. Obnova památníku vyjde na 70 milionů korun. Město získalo dotaci ministerstva kultury ve výši 32 milionů korun, zbytek dá ze svého rozpočtu.
0 komentářů
přidat komentář

Související články