Novým ředitelem Centra pasivního domu je Tomáš Vanický

Vložil
ČTK
08.02.2018 15:25
Praha

Praha - Novým ředitelem organizace Centrum pasivního domu se stal Tomáš Vanický (40). Ve funkci vystřídal Jana Bártu, který byl v roce 2005 u zrodu organizace. Vanický to dnes řekl na tiskové konferenci v rámci veletrhu nízkoenergetických pasivních a nulových staveb For Pasiv.


"Centrum pasivního domu bude pokračovat v započatých projektech, včetně vzdělávání veřejnosti a podpory subjektů, které podnikají s odpovědností a ohledem na zdraví osob i životního prostředí. Přicházím s elánem a motivací hledat a nacházet nové způsoby, jak stavební trh dále inspirovat," uvedl Vanický.

Vanický vystudoval Fakultu stavební ČVUT, obor stavební fyzika. Kariéru začal ve společnosti Enviros. V roce 2007 se podílel na zpracování Národního akčního plánu pro oblast obytných budov. Od roku 2011 se věnoval obnově budov v památkových zónách s cílem zlepšení jejich energetického standardu.

Centrum pasivního domu vzniklo jako nezisková organizace v roce 2005 s cílem podpořit šetrnou výstavbu v České republice a stát se hlavním kontaktním místem pro veřejnost. Organizuje odborná školení pro projektanty a stavební firmy. Podílí se i na přípravě podmínek dotačních programů týkajících se budov jako je například Nová zelená úsporám.

Jako pasivní dům se dá označit stavba, která má velmi nízkou spotřebu energie na vytápění. Klíčové je zpětné získávání tepla, takzvaná rekuperace, kdy systém trubek vyměňuje vzduch a teplo zůstává uvnitř.

Podíl nových pasivních domů na celkovém počtu postavených rodinných domů loni v Česku vzrostl na necelých sedm procent. Byla jich zhruba tisícovka. Celkový počet pasivních domů v ČR je přibližně 5000.
0 komentářů
přidat komentář

Související články