Nový výzkumný komplex liberecké univerzity přijde na 290 mil.Kč

Zdroj
Leona Vacková
Vložil
ČTK
21.08.2012 20:45
Liberec

Jiří Suchomel
Jiří Janďourek

Liberec - Nový výzkumný, vývojový a výukový komplex Technické univerzity v Liberci bude o více než třetinu levnější než projektanti odhadovali. Budovu postaví olomoucká firma GEMO, která zvítězila ve veřejné soutěži s cenou 290 milionů korun, původní odhad byl ještě o 170 milionů vyšší. O zakázku se ucházelo 13 firem, řekla dnes ČTK mluvčí univerzity Jaroslava Kočárková. Nová budova by měla studenty přivítat koncem roku 2014.
    Nový komplex G je druhou největší investiční akcí v šedesátileté historii liberecké univerzity. Tou největší je sousední výzkumné centrum pro nanomateriály za zhruba 800 milionů korun, které se dokončuje. Na stavbu budovy G získala univerzita 423 milionů korun z Operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace. Peníze jsou podle Kočárkové určeny nejen na stavbu komplexu, ale i na jeho vnitřní vybavení.
    Projekt budovy s užitnou plochou 9400 metrů čtverečních připravila Architektonická kancelář TUL, podepsáni jsou pod ním Jiří Suchomel a Jiří Janďourek. Čtyřpodlažní budova je koncipována jako nízkoenergetická a uzavře Studentské náměstí. "Vyřeší nám současnou nedostatečnou kapacitu učeben, zvýší se úroveň vybavení učeben i laboratoří a přibudou nové prostory pro studenty doktorských studií," řekl rektor Zdeněk Kůs. Univerzita se podle něj také konečně dočká důstojné auly, která zatím škole chybí. Součástí projektu jsou i další místa k parkování.
    Do nové budovy se přesune hlavní část výuky fakult, které jsou zatím roztroušené v různých částech Liberce. Využívat ho budou především fakulta strojní, fakulta přírodovědně-humanitní a pedagogická, ekonomická fakulta a fakulta mechatroniky, informatiky a mezioborových studií. Staveniště bude předáno v nejbližších dnech a firma má na výstavbu 610 dní. Hotovou stavbu by měla univerzita převzít na konci dubna 2014, do konce roku se pak bude pracovat na vnitřním vybavení.
0 komentářů
přidat komentář

Související články