Liberecká univerzita bude mít po 60 letech vlastní aulu

Zdroj
Leona Vacková
Vložil
ČTK
26.09.2013 21:35
Liberec

Liberec - Technická univerzita v Liberci oslavila letos 60. výročí svého založení a konečně se dočká i vlastní důstojné auly. Slavnostní síň, spolu s dalšími laboratořemi a přednáškovými sály, bude v nové budově G za bezmála 400 milionů korun, která by měla být dokončena v první polovině příštího roku. O výstavbě takové budovy se uvažovalo už v 50. letech, kdy univerzita vznikla, škole se ale záměr podařilo naplnit až nyní s pomocí evropských dotací, řekl dnes novinářům rektor Zdeněk Kůs.
    Výstavba nového výzkumného, vývojového a výukového komplexu G patří k největším investičním projektům v historii univerzity. Větší akcí byla jen výstavba Ústavu pro nanomateriály, pokročilé technologie a inovace za téměř 800 milionů korun, který byl slavnostně otevřen loni na podzim. Výstavbou budovy G ale investice na univerzitě nekončí. "Připravujeme další projekty za zhruba 150 milionů korun," řekl rektor. Škola chce v areálu vybudovat vlastní mateřskou školu pro 56 dětí a také denní klub pro studenty, připravuje se rekonstrukce budovy P v centru Liberce a také budovy C ve vysokoškolském kampusu.
    "Mateřská škola a studentský klub vzniknou rekonstrukcí části bývalého objektu vývojových dílen, které jsou už dnes z velké části nevyužité," uvedl Kůs. V části by měla vzniknout mateřská škola se dvěma třídami, která by přednostně sloužila zaměstnancům a studentům univerzity. "Otevřít jsme ji chtěli už letos, do soutěže na dodavatele se nám ale přihlásil jediný uchazeč, a tak jsme ji museli opakovat. Rádi bychom školku otevřeli už za rok," dodal Kůs. Výstavba školky a sousedního klubu přijde podle odhadů na 20 až 30 milionů korun. Rekonstrukce budovy P se odhaduje na 70 milionů, a objekt C si podle něj vyžádá asi 50 milionů korun.
    Vysoká škola strojní byla v Liberci založena v roce 1953. Od začátku se zaměřovala na obory typické pro průmyslovou výrobu v severních Čechách - konstrukci strojů a zařízení pro textilní, sklářskou, oděvní a keramickou výrobu. V roce 1960 se rozdělila na dvě fakulty - strojní a textilní. Další čtyři fakulty přibyly v letech 1990 až 1995, kdy byly postupně akreditovány fakulty pedagogická, hospodářská, architektury a mechatroniky. Později přibyl ještě Ústav zdravotnických studií a Ústav pro nanomateriály a pokročilé technologie. Za 60 let vychovala univerzita na 33.000 absolventů a dnes na ní studuje zhruba 8400 mladých lidí.
0 komentářů
přidat komentář

Související články