Nová Zbrojovka se může začít rozvíjet díky změně územního plánu

Vložil
ČTK
08.12.2020 20:40
Brno

Zábrdovice


Brno – Developerská společnost CPI Property Group začíná plánovat podobu první velké etapy výstavby takzvané Nové Zbrojovky. Posun projektu, na jehož konci má být nová brněnská čtvrť o rozloze 22 hektarů, umožnila změna územního plánu, kterou brněnské zastupitelstvo schválilo v listopadu. Novinářům to dnes řekli zástupci developera.


Jako první se začne rozvíjet takzvaná Jižní zóna, která zahrnuje i rekonstrukci budovy generálního ředitelství Zbrojovky i budovy bývalé výtopny s komínem, který má v budoucnu tvořit jednu z dominant areálu.

"Jde o soubor budov v šesti stavebních blocích, na které budeme postupně vyřizovat potřebná povolení. Nechceme, aby území bylo monoarchitektonické, ale aby jej tvořily budovy z pera různých architektů. Každý blok tak budeme zadávat zvlášť," uvedl projektový manažer Nové Zbrojovky Jan Růžička.

V prvním čtvrtletí příštího roku tak začne ve spolupráci s městem i městskou částí vznikat konečná podoba první etapy. Zároveň s tím musí developer začít projektovat i novou městskou třídu, která bude přes Novou Zbrojovku procházet, a související inženýrské sítě v její blízkosti.

V první etapě by mělo vzniknout asi 400 bytů a přibližně 40.000 m² kanceláří na čtyřech hektarech. Jižní zóna zahrnuje také veřejné prostranství s vodním prvkem.

Areál Nové Zbrojovky už obývají první firmy díky dokončení rekonstrukce budovy Z-office, tedy bývalé nářaďovny, která je obsazená ze 70 procent. Prvními nájemníky byly firmy Kiwi.com a Axians. Okolo budovy je dokončená i parková úprava se sportovním vybavením. "V prostoru má v budoucnu procházet městská třída, proto je většina vybavení přemístitelná, aby potom mohla sloužit v jiné části areálu," dodal Růžička.

CPI chce v Nové Zbrojovce využít systémy hospodaření s dešťovou vodou, umožnit i její zadržování a další využívání. V areálu vznikne navíc také škola a školka, s velkým městským okruhem by ji měl propojit nový most. Zároveň developer poskytne pás pozemků podél řeky Svitavy městu, aby se na nich mohla uskutečnit protipovodňová opatření. Ta mají chránit nejen areál budoucí nové čtvrti, ale i 90 hektarů městské části Židenice.

V areálu někdejší Zbrojovky už byla zbourána většina budov, hotová je i dekontaminace ropných produktů, další sanace i demolice budou pokračovat v příštím roce. Developer předpokládá, že území bude postupně zaplňovat až 15 let v celkem osmi etapách.
0 komentářů
přidat komentář

Související články