NKÚ kritizuje přípravu stavby ústeckého justičního paláce

Zdroj
Vít Lukáš
Vložil
ČTK
02.12.2008 15:00
Ústí nad Labem

Brněnský justiční palác se prodražil téměř 3x
Ústí nad Labem - Ministerstvo spravedlnosti podle Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) neprokázalo výhodnost takzvaného PPP projektu na chystanou výstavbu justičního paláce v Ústí nad Labem. V tiskové zprávě o tom dnes informovala mluvčí NKÚ Radka Burketová. Projekt má zajistit stavbu a provoz justičního paláce ze soukromých zdrojů. Stanovisko ministerstva ČTK zjišťuje.

Podle Burketové NKÚ kontroloval přípravu projektu od roku 2003. Předpokládané průměrné platby ze státního rozpočtu v období provozování areálu na základě koncesní smlouvy, které by bylo 23 let, se podle NKÚ mají pohybovat kolem 410 milionů korun ročně. V platbách jsou zahrnuty předpokládané investiční prostředky na výstavbu areálu přes 1,7 miliardy korun. Do doby kontroly prý na přípravu výstavby stát vynaložil 48,9 milionu korun.
"Příprava výstavby justičního areálu trvá již více než pět let a dosud nebyla ukončena. Ministerstvo spravedlnosti nezabezpečilo její řádný průběh, což může mít negativní dopady na hospodárnost budoucí výstavby a provozu justičního areálu," tvrdí v tiskové zprávě prezident NKÚ František Dohnal.
Podle něj ministerstvo neprokázalo výhodnost výstavby formou projektu PPP. Nebylo prý schopno doložit podkladové materiály, ze kterých by bylo možné ověřit správnost stanovení základních ekonomických parametrů včetně ocenění rizik použitých ve finanční analýze. Dodal, že také nevytvořilo předpoklady pro účinné řízení projektového týmu a kontrolu činnosti poradce. Podle NKÚ kontrola odhalila, že ministerstvo nepostupovalo transparentně při cenových úpravách smlouvy s poradcem provedenými v souvislosti se změnami předmětu plnění. Údajně uhradilo poradci v plné výši i ty činnosti, které nebyly dokončeny v plném rozsahu, a od srpna 2007 přerušilo jeho činnost na přípravě projektu PPP, aniž s ním uzavřelo dohodu o dalším postupu nebo jiným způsobem vypořádalo smluvní vztah.
Plán ministerstva spravedlnosti na stavbu nového justičního paláce vláda odsouhlasila letos na jaře. Do ústeckého justičního paláce se má vejít kolem 600 zaměstnanců krajského i okresního soudu, státního zastupitelství a probační a mediační služby. Budova by měla podle schváleného plánu vyrůst v letech 2009 až 2012. Plán předpokládá, že by objekt investor 25 let provozoval. Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil letos na jaře řekl, že by za budovu za celou tuto dobu ministerstvo zaplatilo 4,36 miliardy korun, což je údajně o 401 milionu korun méně, než kdyby stavbu platilo ze státního rozpočtu.
0 komentářů
přidat komentář

Související články