Nevřeň na Plzeňsku otevřela objekt s expozicí o těžbě kaolinu

Vložil
ČTK
15.08.2014 15:35
Nevřeň

Radek Dragoun
Jakub Chvojka

Jakub Chvojka, Centrum Caolinum v Nevřeni
Nevřeň (Plzeňsko) - Malá vesnička Nevřeň na severním Plzeňsku má novou atrakci, dneškem otevírá Centrum Caolinum neboli multifunkční objekt s expozicí o unikátní hlubinné těžbě kaolinu v obci. Objekt za zhruba 15 milionů korun, při jehož navrhování se architekti inspirovali štolami v místním podzemí, je dominantou vesnice. Jeho velký sál s multimediálním vybavením bude sloužit pro pořádání nejrůznějších kulturních akcí, program by tam mohli mít také školáci. ČTK to řekla starostka obce Štěpánka Bejčková.

    "Nevřeň je unikátní právě v tom, že se tu kaolin těžil hlubinně. Po těžbě zůstaly v lese nad obcí nádherné sály, jeskyně, podzemní chodby," uvedla. Kaolin se nacházel v arkóze, tedy tvrdé hornině, v obci se těžil celkem 27 let, naposledy v roce 1897.
    Součástí moderního Centra Caolina je tak expozice o geologické minulosti severního Plzeňska, o dobývání kaolinu v Nevřeni. "Část je věnována i tomu, co se lidem líbí, tedy budou si moci virtuálně projít chodby. Film nabídne přímo i záběry z dolu," uvedla starostka. Část výstavy je věnovaná také báňské minulosti v Nevřeni, kde se dříve těžilo i černé uhlí. Návštěvník si udělá představu, jak se kaolin těží, dopravuje, zpracovává, uvidí i konečné výrobky.
    Do budoucna by mohla z centra vést naučná stezka, a to právě ke zhruba kilometr vzdálenému systému podzemních jeskyní a chodeb. "V současné době je to uzavřeno, správcem je ministerstvo životního prostředí. To podzemí je nádherné, určitě by stálo za to, aby ho mohli návštěvníci vidět. K tomu je ale dlouhá cesta, zatím spíš sondujeme, co by se s tím dalo dělat," uvedla starostka. Centrum bude o prázdninách otevřeno denně od 10:00 do 17:00, od září do října a od května do června od pátku do neděle, v zimních měsících v neděli.
    Na vybudování získala obec ležící 14 kilometrů od Plzně evropskou dotaci, podle projektu by EU měla dát 12,7 milionu korun, 2,5 milionu korun pak obec, díky úsporám budou částky o něco nižší. K novému centru přiléhá i nová hasičská zbrojnice, kterou za čtyři miliony financovala vesnička jen ze svého rozpočtu. Ta hospodaří s rozpočtem kolem tří milionů korun ročně, do budoucna plánuje vybudovat čistírnu odpadních vod a dobudovat v Nevřeni kanalizaci.
0 komentářů
přidat komentář

Související články