Centrum Caolinum v Nevřeni je před kolaudací

Vložil
ČTK
24.06.2014 16:40
Nevřeň

Radek Dragoun
Jakub Chvojka

Nevřeň (Plzeňsko) - Centrum Caolinum v Nevřeni na Plzeňsku, jehož součástí bude expozice historie unikátní hlubinné těžby kaolinu v obci, je těsně před kolaudací. Multifunkční objekt, u něhož se architekti nechali inspirovat štolami v nevřeňském podzemí, se lidem otevře během srpna. ČTK to dnes řekla starostka Štěpánka Bejčková. Nová dominanta obce vyjde na 15 milionů korun, z toho 12,7 milionu se podařilo získat z regionálního operačního programu.
    "Do 11. července bychom chtěli mít předanou stavbu. Pak bude následovat montování vnitřního vybavení a expozice, ukončit projekt musíme do 4. srpna," uvedla. Podle starostky se nenašly žádné významné chyby v projektu, menší změnu harmonogramu způsobily jen problémy s jílovitým podložím.
    "Cílem je ukázat lokální zvláštnost," uvedla starostka s tím, že Nevřeň byla vždy známá pozůstatky po hlubinné těžbě kaolinu.
    Současně se stavbou se pracuje i na shromažďování materiálů, informací a dat pro expozici, která je podle Bejčkové řešena maximálně multimediálně, tedy s použitím moderních digitálních technologií. "A to tak, aby interiér objektu nebyl prostorově omezený pro konání kulturních a společenských akcí," uvedla. Expozice bude poutavá, snahou je zaujmout každého návštěvníka, obsahovat bude i řadu prvků pro děti. Nevřeň zatím předpokládá otevření od pátku do neděle, provozní doba se ale může změnit.
    K výstavbě centra obec s 250 obyvateli a rozpočtem kolem tří milionů korun využila prostor po vyhořelé hospodě. Objekt má pomoci malou vesnici ležící 14 kilometrů severně od Plzně zviditelnit. Do budoucna by se mělo centrum stát i výchozím a koncovým bodem naučné stezky do míst bývalé těžby kaolinu a cykloturistických tras do okolí.
    Součástí centra je hasičská zbrojnice, která navenek s centrem tvoří jednu budovu, stavebně jde ale o dva samostatné objekty.
0 komentářů
přidat komentář

Související články