Nejvyšší soud potvrdil rozsudek v kauze zmanipulované zakázky na opravu Kuksu

Vložil
ČTK
13.02.2024 07:50
Brno


Brno - Nejvyšší soud potvrdil rozsudek v kauze zmanipulované zakázky na rekonstrukci barokního areálu Kuks na Trutnovsku. Petr Semeniuk si vyslechl šestiletý trest vězení, Dalibor Dubový a Zdeněk Fučík dostali o dva roky méně. Všichni tři podali dovolání, která Nejvyšší soud odmítnul. Plné odůvodnění zatím není veřejně dostupné. Výsledek ČTK sdělil Adam Wenig, mluvčí Městského soudu v Praze, který se případem zabýval jako první instance.


Zakázka na revitalizaci Kuksu vyšla na více než 322 milionů korun, většinu hradila Evropská unie. Tendr v roce 2013 vyhrálo Sdružení Hochtief.CZ - Gema Art Group.

Semeniuk podle verdiktu využil toho, že se seznámil s tehdejším zaměstnancem Národního památkového ústavu Dubovým, který byl i místopředsedou hodnotící komise tendru. Dubový mu v letech 2011 až 2012 zasílal prostřednictvím e-mailů interní informace z tvorby zadávacích podmínek. Semeniuk je obratem přeposílal statutárnímu řediteli Gemy Fučíkovi a člence dozorčí rady firmy Kateřině Richterové, která později dostala podmíněný trest.

Gema se podle verdiktu předem dostala k zadávací dokumentaci i k navržené smlouvě o dílo a sama přes Semeniuka dokumenty ovlivnila tak, aby jí zadání co nejvíce vyhovovalo. Nabyté informace využila k tvorbě vítězné nabídky.

Fučík Semeniukovi podle rozsudku slíbil za zajištění vítězství v tendru odměnu. Gema však muži následně odmítla peníze vyplatit, Semeniuk proto vyrobil falešnou směnku. Předal ji jako pravou jiné firmě, která ji uplatnila u soudu, a kvůli tomu se situací začala zabývat policie.

U soudů se neprokázalo, že by se na trestné činnosti jakýmkoliv způsobem podílela druhá firma z vítězného sdružení, tedy Hochtief. Stejně tak nejsou důkazy pro to, že by Dubového vedl k jeho počínání zištný motiv. Hlavní inženýr rekonstrukce vypověděl, že nerozuměl problematice zadávání veřejných zakázek, proto využil nabídnutou pomoc od svého známého Semeniuka.

Česká televize loni informovala, že Národní památkový ústav musel vrátit dotaci 314 milionů korun z evropských fondů i národních zdrojů.
0 komentářů
přidat komentář

Související články