Nejvyšší soud začal přezkoumávat rozsudek v kauze zakázky na opravu Kuksu

Vložil
ČTK
24.01.2022 17:55
Brno


Brno - Rozsudek nad třemi muži odsouzenými za zmanipulovanou zakázku na rekonstrukci barokního areálu Kuks začal přezkoumávat Nejvyšší soud. Petr Semeniuk si má odpykat šest let ve vězení, Dalibor Dubový a Zdeněk Fučík o dva roky méně. Dovolání podali všichni tři už koncem loňského léta, teprve nyní jejich podněty spolu se spisem dorazily do Brna k nejvyšší instanci, zjistila ČTK z justiční databáze. Průměrná délka řízení v trestní agendě činí 42 dní.


Zakázka na revitalizaci Kuksu vyšla na více než 322 milionů korun, většinu hradila Evropská unie. Tendr v roce 2013 vyhrálo Sdružení Hochtief.CZ - Gema Art Group.

Semeniuk podle verdiktu využil toho, že se seznámil s tehdejším zaměstnancem Národního památkového ústavu Dubovým, který byl i místopředsedou hodnotící komise tendru. Dubový mu v letech 2011 až 2012 zasílal prostřednictvím e-mailů interní informace z tvorby zadávacích podmínek. Semeniuk je obratem přeposílal statutárnímu řediteli Gemy Fučíkovi a člence dozorčí rady firmy Kateřině Richterové, která později dostala podmíněný trest.

Gema se podle verdiktu předem dostala k zadávací dokumentaci i k navržené smlouvě o dílo a sama přes Semeniuka dokumenty ovlivnila tak, aby jí zadání co nejvíce vyhovovalo. Nabyté informace pak využila k tvorbě vítězné nabídky.

Fučík Semeniukovi podle rozsudku slíbil za zajištění vítězství v tendru odměnu. Gema však muži následně odmítla peníze vyplatit, Semeniuk proto vyrobil falešnou směnku. Předal ji jako pravou jiné firmě, která ji uplatnila u soudu, a kvůli tomu se situací začala zabývat policie.

U soudů se neprokázalo, že by se na trestné činnosti jakýmkoliv způsobem podílela druhá firma z vítězného sdružení, tedy Hochtief. Stejně tak nejsou důkazy pro to, že by Dubového vedl k jeho počínání zištný motiv. Hlavní inženýr rekonstrukce vypověděl, že vůbec nerozuměl problematice zadávání veřejných zakázek. Právě proto podle vlastních slov využil nabídnutou pomoc od svého známého Semeniuka.
0 komentářů
přidat komentář

Související články