Navrhované úpravy keltského hradiště Závist počítají s navezením materiálu

Vložil
ČTK
30.11.2022 07:10
Dolní Břežany

Josef Pleskot


Dolní Břežany - Navrhované úpravy keltského hradiště Závist v katastru Dolních Břežan u Prahy počítají s navezením 1000 až 2000 metrů krychlových materiálu, ať už pevného nebo sypkého. Místo původně plánovaných betonových barevných desek budou nad archeologickými objekty přitesané, nasucho kladené kameny. Při dnešním veřejném projednání projektu v laserovém centru ELI Beamlines v Dolních Břežanech to řekl autor návrhu Josef Pleskot.


Podle něj je potřeba plochu vyrovnat, kameny pečlivě opracovat a naskládat v přesné poloze nad archeologickými vykopávkami. "Jsme ve shodě s archeology, že spíš musíme materiál přidávat než ubírat," uvedl architekt. Ředitel Archeologického ústavu Akademie věd Jan Mařík tento záměr uvítal. "Je zásadní, aby nedošlo k jakémukoliv narušení struktur skrytých pod povrchem," dodal Mařík.

Projekt úprav keltského hradiště Zpřítomnění v původní podobě vzbudil negativní reakce veřejnosti, odpůrcům vadilo hlavně navrhované použití betonu. Upravený návrh počítá s kamenem, tento způsob podle odborníků lépe respektuje prostředí památky. Pleskot uvedl, že se sešel s autory protestní petice a řadu věcí si vyjasnili.

Krajský radní pro kulturu Václav Švenda (Spojenci) připomněl, že nositelem projektu je zatím obec Dolní Břežany a časem by ho měl převzít kraj. "Bude se žádat o nové stavební povolení, a pokud bude projekt už v souladu se zájmy odborné i laické veřejnosti, následně by jej přebíral Středočeský kraj, který má za tímto účelem koncepci rozvoje informačního centra keltské kultury," dodal Švenda.

K projektu se konalo uzavřené jednání odborníků a již dvě veřejná projednání, dnešní bylo třetí. Někteří lidé na něm vyjádřili obavy, že budoucí podoba hradiště přitáhne další turisty. Už nyní je podle nich památka ohrožena velkou návštěvností, která se zvýšila po vybudování rozhledny. Místo láká velké množství cyklistů, běžců nebo lidí venčících psy. Někteří diskutující upozorňovali na to, že velké množství návštěvníků plaší zvěř, která na omezeném území nemá kam utéct. Jiní naopak projekt hájili, podle nich místo láká k procházkám, ale není cílem masové turistiky.

Hradiště a keltské oppidum Závist je národní kulturní památkou. Jde o lokalitu, kterou dnes pokrývá hlavně les. Archeologické výzkumy, soustředěné zejména na takzvané akropoli, odhalily půdorysy několika různých objektů označovaných jako svatyně, jejichž analogie jsou hledány v etruském nebo řeckém prostředí. Podle odborníků jde o jednu z nejdůležitějších lokalit doby laténské v Čechách i ve střední Evropě. Sondy po archeologických výzkumech však nebyly hned po ukončení výzkumů zasypány. Bezprostřednímu zániku odhalených konstrukcí odborníci zabránili tím, že celý prostor v roce 2004 zavezli drtí.
0 komentářů
přidat komentář

Související články