Návrh územního plánu Brna mohou lidé připomínkovat do 29. června

Vložil
ČTK
17.05.2021 19:30
Brno


Brno – Kancelář architekta města Brna (KAM) zveřejnila v pátek upravený návrh nového územního plánu. Brňané jej mohou připomínkovat do 29. června, veřejná projednání jsou v plánu na 21. a 22. června na brněnském výstavišti, lze je sledovat také on-line. Po prvním veřejném projednání loni v červnu dorazilo přes 8000 podání, tedy dohromady přes 36.000 jednotlivých námitek a připomínek, kterými se KAM téměř rok zabývala. Proti prvnímu projednání má nyní návrh nového územního plánu více chránit zeleň, řekl dnes novinářům radní Filip Chvátal (KDU-ČSL).


"Jednotlivé námitky a připomínky jsme v souladu se stavebním zákonem projednali s městskými částmi, zástupci veřejnosti i občanskými spolky. Jednali jsme také s odborníky na modrozelenou infrastrukturu (síť prvků budovaných v harmonii s přírodou), cyklodopravu, mimo jiné s Ústavem výzkumu globální změny klimatu, zástupci vysokých škol a neziskových organizací, které požadovaly větší důraz na zeleň a ekologická řešení. Posílili jsme ochranu vzrostlé zeleně, její zastoupení, stromořadí i ochranu stromů v kontextu umisťování sítí. Také jsme se věnovali zeleným střechám, jímání vody nebo ochraně cyklodopravy," uvedl Chvátal.

Z loňského projednání vzešlo několik nejdiskutovanějších témat, například zeleň a zahrádky, adaptace města na změny klimatu, protipovodňová opatření nebo výška zástavby. "Začali jsme kulatými stoly, kde jsme si to vyříkali. Trvalo nám si s aktivní veřejností vysvětlit, že máme stejný záměr. Například požadované zastoupení zeleně jsme zvýšili na alespoň 30 procent ve stabilizovaných a rozvojových plochách, z toho alespoň třetina musí být stromy. U komerčních ploch je požadavek 20 procent. V tak velkém městě, jako je Brno, se na územním plánu všichni neshodnou, ale myslím, že jsme se snažili najít nejlepší řešení," uvedl ředitel KAM Michal Sedláček.

Návrh nového územního plánu zanesl do areálu Vysokého učení technického v Brně na Kraví hoře novou městskou nemocnici. Nelíbí se to místním zahrádkářům, kteří dlouhodobě s kanceláří řeší, že existující zahrádky ustoupí veřejnému parku. Podle Sedláčka jiné vhodné místo pro nemocnici není.

"V době koronaviru se ukázalo, jak jsou zdravotnická zařízení důležitá. Máme dvě městské nemocnice a ani jedna není v dobrém stavu. Dostali jsme pokyn od odboru zdraví najít místo pro nemocnici, ale městských pozemků příliš není. Při dlouhém hledání jsme našli lokalitu na Kraví hoře, která ale není v majetku města a nemocnice se nebude stavět třeba za deset let, územní plán je plánem do budoucna. Chápu, že je to kontroverzní, ale nikde jinde jsme v Brně místo nenašli," poznamenal Sedláček. Chvátal dodal, že nové zahrádkářské kolonie by mohly vzniknout například v Tuřanech.

Na rozdíl od loňského veřejného projednání bude návrh projednáván v rozsahu měněných částí. Po opakovaném veřejném projednání bude opět následovat proces vypořádání námitek a připomínek. Upravený návrh bude předložen ke schválení zastupitelům města. Nový územní plán bude vydán do konce roku 2022, kdy končí platnost stávajícímu plánu z roku 1994.
0 komentářů
přidat komentář

Související články