Na Letné se dnes otevře po rekonstrukci historická vodárenská věž

Praha - V Praze 7 na Letné se dnes odpoledne otevře po rekonstrukci historická vodárenská věž. Sloužit bude dětem, prostory nabídne jedné třídě mateřské školy a domu dětí a mládeže. Slavnostní otevření je plánováno na 17:00, městská část připravila také doprovodný program s dílničkami pro děti. První tři červnové týdny budou ve vodárenské věži komentované prohlídky a tematické dětské dílny.


Za rekonstrukci, která začala v listopadu 2016, městská část zaplatila 62 milionů korun, z toho 38 milionů získala radnice od hlavního města a z evropských fondů. Projekt rekonstrukce připravil ateliér Petr Hájek architekti. V nejvyšším místě věže, kde byla dříve hlavní vodní nádrž, vznikl společenský sál. Ze sálu je přístupný i ochoz a kabina, kde bude v budoucnu umístěn periskop, kterým bude možné přehlédnout vysokou okolní zástavbu a prohlédnout si široké okolí. Periskop s výkonným teleskopem se nyní vyrábí.

Do věže se v létě vrátí dům dětí a mládeže, který v ní fungoval už před rekonstrukcí. V patrech věže budou klubovny i klubová knihovna. Od září bude v přilehlé budově fungovat nová třída mateřské školy pro 22 dětí.

Kromě věže a přístavby byl upraven okolní areál, kde mimo jiné zrekonstruovali původní historickou pumpu. Památkově chráněná pumpa, která je z 80. let 19. století a původně stála v Praze 2, dostala nový nátěr a městská část s památkáři konzultuje obnovení dvou lamp, které byly dříve její součástí.

Vodárenská věž na Letné byla vybudována v letech 1887 až 1888. Stavba byla součástí vodárenského areálu, který zásoboval vodou horní část Holešovic a Bubenče. Z vodárenského provozu byla vyřazena v roce 1913. Od té doby se dočkal komplex několika přestaveb a v původní podobě se dochovala jen věž, která je od roku 1992 památkově chráněna.
0 komentářů
přidat komentář

Související články