Muzeum umění Olomouc vnímá Staňkův odchod jako satisfakci

Zdroj
Alena Horáková
Vložil
ČTK
16.05.2019 08:25
Olomouc


Olomouc - Rezignaci ministra kultury Antonína Staňka (ČSSD) berou zástupci Muzea umění v Olomouci jako velkou satisfakci. Jeho zaměstnanci vyzvali ministra k odchodu z vlády už 21. března. Jejich odmítavý postoj proti ministrovi pak zesílil po dubnovém odvolání dosavadního ředitele Michala Soukupa. Staněk se rozhodl, že odstoupí ke konci května. V očích kulturní veřejnosti mu ublížilo právě rozhodnutí odvolat Soukupa a ředitele pražské Národní galerie Jiřího Fajta.


"Nevěřil jsem, že pan ministr Antonín Staněk najde tolik odvahy, aby sám odstoupil z této funkce," uvedl v tiskovém prohlášení dosavadní ředitel muzea Michal Soukup, kterého Staněk odvolal z funkce 18. dubna. Poděkoval za velkou podporu veřejnosti, známých osobností i dalších lidí, kteří se postavili na obranu muzea. "Hodně nám pomohla i petice, kterou vyhlásila galerie DOX. Bylo velmi důležité, že jsme měli tuto morální podporu," doplnil Soukup.

Zpráva potěšila také zaměstnance muzea, kteří protestní akce organizovali a postavili se za svého ředitele. "Už od první chvíle, kdy Staněk nastoupil do úřadu ministra, bylo jasné, že nám bude škodit. V plné síle se to začalo projevovat již auditem, který probíhal ve strašně zvláštní a dusné atmosféře. Od začátku února, kdy to vedeme, jsme věřili, že to pro nás dopadne dobře," řekl dnes ČTK organizátor protestních akcí muzea David Hrbek.

Po odvolání ředitele Soukupa se muzeum zapojilo do petice organizované zástupci Centra pro současné umění DOX, kterou dosud podepsalo přes 7000 lidí. Na příští pondělí plánuje v proluce, kde má SEFO stát, velký koncert s názvem Sbohem pane ministře jako akci namířenou proti setrvání ministra kultury ve funkci. Koncert rušit nebudou. "Koncert bude naopak oslavou této události s tím, že název může zůstat a bude to nedůstojné loučení s ministrem," dodal Hrbek.

Zástupci muzea si stále stojí za tím, že odvolání ředitele Soukupa je neplatné, odkazují na výklad právníků. Ministerstvo kultury to však popírá. "Ohledně mého působení v Muzeu umění Olomouc musím poukázat na to, že moje odvolání je neplatné, neboť jsem ho dosud nepřevzal. Bude na rozhodnutí nového vedení ministerstva, jak tuto situaci posoudí, protože důvody k mému odvolání byly zástupné," doplnil Soukup. Poukázal také na to, že na něj a jeho předchůdce Pavla Zatloukala podal ministr trestní oznámení. "Zatím nás policie nekontaktovala, takže nevíme, co je jeho obsahem," dodal Soukup.

ČTK dnes kontaktovala žalobkyni z olomouckého krajského státního zastupitelství, která se oznámením zabývá. Dobu prověřování nedokázala zatím odhadnout. "Je na místě opatrný optimismus, obáváme se, že se bude pan Staněk mstít. Zůstáváme proto obezřetní až do 30. května, kdy má podat demisi, protože ještě není všem dnům konec," dodal David Hrbek.

Staněk v dopise premiérovi Andrejovi Babišovi (ANO) kromě oznámené rezignace napsal, že stojí za všemi svými rozhodnutími, která učinil. Uvedl také, že zprostil povinnosti mlčení všechny úředníky ministerstva, kteří vypracovali veřejnosprávní audity v Národní galerii Praha a Muzeu umění Olomouc a předává veřejnosti k posouzení všechny jejich výstupy. "Jsem odhodlán prokázat, že útoky mířené na mou osobu byly jen součástí štvavé kampaně bez ohledu na skutečný stav věcí. Přeji svému nástupci či nástupkyni, aby měli větší úspěch na postu ministra kultury," uvedl Staněk, který tuto funkci zastával necelý rok.
1 komentář
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
Olomoučané vnímají
Dosoudil J.
16.05.19 03:16
zobrazit všechny komentáře

Související články