Ministerstvo kultury zastavilo přezkum k přestavbě domu Radost


Praha – Ministerstvo kultury zastavilo přezkumné řízení k plánované přestavbě bývalého domu odborářů na pražském Žižkově na nájemní byty. Přezkum dříve zahájilo z podnětu Národního památkového ústavu (NPÚ), který nesouhlasil s kladným stanoviskem památkářů pražského magistrátu. Ministerstvo v něm však neshledalo pochybení, takže nyní pozastavené povolovací řízení bude moci pokračovat. Dnes o tom informoval server SeznamZprávy. Památkově chráněný dům byl dlouho znám jako sídlo odborářů, dnes mu jeho majitelé říkají Radost.


Budovu na náměstí Winstona Churchilla vlastní podle serveru majitelé koupelnářské skupiny Siko, kteří ji plánují za 1,5 miliardy korun přestavět na až 650 nájemních bytů. Magistrátní památkáři, jejichž vyjádření je pro povolení stavby zásadní, přestavbu dříve schválili. Zásadně proti však byl státní NPÚ, který se obrátil na ministerstvu kultury. Státním památkářům se nelíbil zejména plán nové vestavby v místech současných uzavřených dvorků.

Ministerstvo kultury na hodnocení magistrátních památkářů vadu neshledalo. "Ministerstvo kultury neshledalo takové právní vady, které by mohly odůvodnit změnu nebo zrušení závazného stanoviska v přezkumném řízení," citoval server jeho aktuální usnesení. Andrea Holasová z NPÚ k tomu uvedla, že nynější záměr bude znamenat dotčení památkových hodnot budovy, a to podle názoru památkářů ústavu i dalších odborníků. Server dále uvedl, že NPÚ také požádal o zpřísnění ochrany domu z kulturní památky na národní kulturní památku a zatím není jasné, jak žádost dopadla.

Tomáš Kašpar, který má projekt přestavby na starosti, serveru napsal, že kritizované úpravy se budou týkat nyní nepřístupných dvorků a technického zázemí domu a majitelé plánují odstranit nynější nevzhlednou zeď kolem budovy a zpřístupnit ji veřejnosti. Rozhodnutí ministerstva přivítal. "Otevření domu veřejnosti, který dnes všichni obchází, a nabídnout v tomto ikonickém místě také kulturně společenské centrum a celou lokalitu oživit, je správná a jediná možná cesta," uvedl.

Proti přestavbě loni protestovaly tři desítky odborníků a zástupců akademické sféry, a také Klub Za starou Prahu. Budova od architektů Josefa Havlíčka a Karla Honzíka se po svém dokončení v roce 1934 setkala ve světových médiích s ohlasem, jakého už podle zastánců zachování stavby nedosáhla žádná jiná česká moderní stavba. V roce 1958 byla prohlášena za kulturní památku.
2 komentáře
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
a jdeme dál
Raval
12.07.22 08:57
Souhlas
Vích
13.07.22 12:14
zobrazit všechny komentáře

Související články