Ministerstvo chce novelizovat nový stavební zákon

Vložil
ČTK
18.04.2007 11:00
Brno

Brno - Ministerstvo pro místní rozvoj chce novelizovat nový stavební zákon. Úprava platí od ledna, některá její ustanovení však protahují vydávání stavebních povolení a mohla by zkomplikovat i čerpání peněz z Evropské unie, řekl dnes novinářům na Stavebním veletrhu v Brně ministr pro místní rozvoj Jiří Čunek. Projednání změn navrhne poslancům ve zkráceném řízení. Novela by pak mohla platit od konce tohoto roku.

    "Je to věc, která se hodně nepovedla," zhodnotil zákon, který prošel ještě za minulé vlády ČSSD, KDU-ČSL a Unie Svobody, lidovecký předseda Čunek. Podle informací, které má ministerstvo pro místní rozvoj od stavebních úřadů je letos o dvě třetiny méně stavebních povolení než před platností nového zákona. Hlavní problém je s novými pravidly pro územní plánování. Na to si už dříve stěžovaly také obce.
    Televize Nova například v minulosti uvedla, že asi 600 obcí nemá územní plány zpracované. Bez územního plánu se ale v obcích nemůže stavět mimo současné zastavěné území. Přitom podle nového zákona musí být v souladu s územním plánem i stavby, které nevyžadují stavební povolení. To zamezuje stavebníkům v krátké lhůtě povolení získat, podotkl Čunek.
    Nový stavební zákon nahradil normu z poloviny 60. let minulého století. Podle předpokladů by měl jeho základ platit další desítky let. Měl usnadnit administrativu kolem menší i velké výstavby. Zákon například rozšířil počet drobných staveb, ke kterým stačí jen ohlášení stavebnímu úřadu místo stavebního povolení. K řadě menších staveb již není třeba ani ohlášení.
    Prosadit novelu ale podle Čunka nebude problém. "Myslím, že poslanci pochopí, že některé paragrafy, které byly schváleny, jsou ke škodě stavebního zákona," doplnil ministr.
0 komentářů
přidat komentář

Související články