Manželka prezidenta pokřtila knihu o architektu Plečnikovi

Vložil
ČTK
12.07.2012 20:30
Praha

Josip Plečnik

Praha - Průvodce po stavbách, které v České republice vznikly podle návrhu slovinského architekta Josipa Plečnika, sestavil historik architektury Zdeněk Lukeš. Dnes knihu na Pražském hradě, jehož podobu slavný architekt významně ovlivnil, pokřtila manželka prezidenta Livia Klausová. Představení publikace se odehrálo v nedávno zrekonstruovaných Jižních zahradách.

    Oprava jim vrátila původní podobu, kterou jim ve 20. letech minulého století dal právě Plečnik. Publikace představuje v textech a na současných fotografiích Jiřího Podrazila dílo světoznámého slovinského architekta pro Pražský hrad a Lány, včetně některých méně známých nebo dosud nepublikovaných intervencí.
    Autor i fotograf čtenáře knihy provádí Pražským hradem, zahradou Na Baště, nedávno znovu otevřenou a v plečnikovském duchu znovu zrekonstruovanou Rajskou zahradou a zahradou Na Valech, Sloupovou síní, bytem Tomáše Garrigua Masaryka, Masarykovou vyhlídkou a Královským letohrádkem. Plečnikovy stopy sledují i v oboře Hvězda a v zámeckém parku a na zámku v Lánech. Nejvýznamnější Plečnikova pražská realizace kromě Hradu pak je kostel Nejsvětějšího Srdce Páně na Vinohradech.
    Kniha představuje také Plečnikovo rané dílo na českém území, kterým je pomník továrníka Josefa Schrolla v Broumově na Náchodsku, Kratochvílovu hrobku na křivoklátském hřbitově a také průčelí činžovního domu na pražském Starém Městě.
    Knihu vydalo ve spolupráci se Správou Pražského hradu nakladatelství Foibos, které se architektuře dlouhodobě věnuje. Publikaci vydává u letošního 140. výročí Plečnikova narození. Průvodce je rozšířenou a doplněnou verzí knížky, jež vyšla u příležitosti plečnikovské výstavy v areálu Pražského hradu v roce 1996 a byla během několika měsíců rozebrána.
0 komentářů
přidat komentář

Související články