Majitelé hotelu Intercontinental požádali o změnu územního plánu pro novostavbu

Vložil
ČTK
24.04.2024 18:50
Praha

Praha - Majitelé pražského hotelu Intercontinental požádali o změnu územního plánu, která by umožnila kritizovanou výstavbu na náměstí Miloše Formana. Zahájit její pořizování dnes doporučil výbor územního rozvoje pražského zastupitelstva, finálně o tom bude rozhodovat plénum zastupitelů. Záměr stavby na náměstí sousedícím s hotelem kritizuje radnice Prahy 1 a někteří místní obyvatelé, investor již v minulosti kvůli nesouladu s územním plánem neuspěl s žádostí o územní rozhodnutí.


Hotel a jeho okolí vlastní přes fond R2G podnikatelé Oldřich Šlemr, Eduard Kučera a Pavel Baudiš. Získali jej v roce 2019, následně představili projekt rekonstrukce hotelu a úprav jeho okolí, který počítal se zlepšením průchodnosti směrem k Vltavě, vybudováním veřejných prostranství a novostavbami komerčních ploch včetně budovy na sousedním náměstí, tehdy nazývané Brandstore.

Rekonstrukci zachovávající původní podobu hotelu ze 70. let minulého století již majitelé zahájili, stejně jako další úpravy v okolí stavby. S novostavbou s obchody, kterou plánovali na upraveném náměstí Miloše Formana, však narazili.

Proti stavbě se zdvihl odpor některých místních obyvatel, k níž se v minulém volebním období připojily Praha 1 a magistrát. Nepravomocné rozhodnutí ke stavbě následně na základě odvolání zrušilo ministerstvo pro místní rozvoj, které odmítlo stanovisko o souladu záměru s územním plánem.

Majitelé nyní požádali o změnu územního plánu na takzvanou všeobecně smíšenou funkci, která by stavbu umožnila. Již dříve investor představil návrh upravené stavby a radní Prahy návrh podpořili. Naopak Praha 1 trvá na nesouhlasu se zastavením náměstí, jehož velkou část nyní tvoří zastřešení podzemních garáží. Pokud by se změna územního plánu měla začít pořizovat, museli by to pražští zastupitelé schválit do poloviny roku, protože od července začne platit novela stavebního zákona a již to nebude možné.

Náměstek primátora Petr Hlaváček (STAN) dnes na jednání výboru uvedl, že investor má právo obhájit svůj záměr v demokratickém procesu, což projednání změny územního plánu je. "Nepovažuji za správný názor nezahajovat demokratickou debatu," řekl. Ocenil také zodpovědný přístup majitelů hotelu při jeho rekonstrukci. Zástupce majitelů na jednání řekl, že investor je připraven k diskusi.

Schválení podnětu kritizovala například Anna Vinklárkováa, architektka z občanského sdružení Arnika a členka komise pro územní rozvoj Prahy 1. Uvedla, že ministerstvo kultury se při minulém pokusu investora získat územní rozhodnutí vyjádřilo v tom smyslu, že prostranství u hotelu je chráněno v rámci památkové rezervace. "Pokud ten podnět zahájíte, tak akorát zase narazí na to, že ho ministerstvo opět neschválí, a je to úplně zbytečná ztráta času," řekla.
0 komentářů
přidat komentář

Související články